Najwyższy stopień zachorowalności, najmniej wyszczepionych pacjentów! Dodatkowe 10 tys. szczepionek dla Warmińsko-Mazurskiego

2021-03-01 18:14 mj-s PAP
WHO zaleca szerokie zastosowanie szczepionki AstraZeneca. Dla seniorów też?
Autor: Getty Images

Do województwa warmińsko-mazurskiego dotarła w poniedziałek dodatkowa pula 10 tysięcy szczepionek AstryZeneki. Zostaną nią zaszczepieni pacjenci z grupy zero. Szczepienia medyków i pracowników domów opieki społecznej mają się rozpocząć już we wtorek (2 marca). Władze samorządu województwa, które od kilkunastu dni zmaga się z ogromną falą nowych przypadków koronawirusa, podkreślają, że pomimo najwyższego wskaźnika zachorowań warmińsko-mazurskie ma najniższy wskaźnik zaszczepionych przeciwko COVID-19.

- To jest dodatkowa pula, niezależna od tej, którą dostaliśmy w ramach szczepień seniorów i nauczycieli – powiedział Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

PRZECZYTAJ: Warmińsko-mazurskie CZARNYM PUNKTEM na mapie zakażeń koronawirusem w Polsce. Zaskakujący raport Ministerstwa Zdrowia! [1 marca]

Przed kilkoma dniami pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. szczepień Krzysztof Kuriata informował, że w regionie pierwszej dawki nie otrzymało kilka tysięcy medyków. Guzek nie podał, czy otrzymane dodatkowe 10 tys. szczepionek wystarczy, aby zaszczepić w regionie wszystkich medyków.

O przesłanie do regionu dodatkowej puli szczepionek od kilku dni apeluje marszałek regionu Gustaw Marek Brzezin, argumentując, że może to realnie zmniejszyć skalę zakażeń w regionie. Brzezin w porannej rozmowie ze stacją Biznes24 powiedział, że mimo najwyższego wskaźnika zachorowań woj. warmińsko-mazurskie ma najniższy wskaźnik zaszczepionych przeciwko COVID-19.

CZYTAJ: Obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sanepid skontrolował hotel w Mikołajkach

- Chcielibyśmy, by tych szczepień było dużo więcej" - mówił marszałek regionu i podkreślił, że lokalna społeczność jest zdyscyplinowana w przestrzeganiu obostrzeń - nie ma dużych imprez, nie ma skupisk ludzi, większość chodzi w maseczkach.

Decyzją rządu woj. warmińsko-mazurskie jest jedynym regionem w Polsce, w którym wprowadzono regionalny lockdown. Do 14 marca obowiązują tu zaostrzone rygory sanitarne. Ma to związek z utrzymującą się do dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń COVID-19.

POLECAMY: Szaliki i przyłbice zamiast maseczek. Policyjne kontrole wśród mieszkańców Olsztyna

W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele, a także kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Udany przeszczep serca we Wrocławskim szpitalu
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE