Liczba 13

i

Autor: Pixabay Liczba "13" jest uważana za pechową w niemal całej Europie. To jednak nie jedyna nieszczęśliwa liczba.

Nie tylko "trzynastka". Tych liczb boją się na całym świecie!

2020-11-13 11:49

Dziś piątek trzynastego. Obchodzony jest w wielu krajach Europy, nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Niemczech czy Czechach. Według przesądu to pechowy dzień, w którym nic dobrego nie może nas spotkać. Liczba 13 jest pechowa w wielu krajach, jednak są też kraje, gdzie ludzie boją się zupełnie innych liczb. O jakie liczby chodzi? Sprawdźcie!

W Azji "czwórka" kojarzy się ze śmiercią

Liczba 4 jest pechowa szczególnie w krajach azjatyckich. Wymowa 4, czyli „shi” jest homofonem, czyli identycznie brzmiącym dla słowa „śmierć”. "Czwórka" w Chinach, Korei Północnej, Japonii, Wietnamie, Malezji i Singapurze to najbardziej pechowa cyfra.

Japończycy nie lubią również cyfry 9. Przynosi pecha, ponieważ jej wymowa "kyu" jest podobna do japońskich odpowiedników słów „cierpienie” i „tortury”. Kombinacją i kumulacją pecha w Japonii są więc liczby 49 i 94.

Włosi pechowy piątek mają 17-tego

Przenosimy się do Europy. Włosi nie przepadają za liczbą 17. Na Półwyspie Apenińskim mają nawet swój odpowiednik pechowego piątku i wypada on właśnie 17-tego. Skąd się bierze? Liczba 17 zapisana w systemie rzymskim to XVII. Anagramem tego wyrażenia jest VIXI co po łacinie tłumaczymy jako „Żyłem”. Włoskie hotele bardzo często nie mają pokoju numer 17, a włoscy sportowcy jak ognia unikają grania z "siedemnastką" na koszulce.

W Afganistanie nie znoszą liczby 39. Dosłownie "39" tłumaczy się jako „zdechła krowa”. W slangu Afgańczyków mianem „39” oznacza się… alfonsa, co w tym kraju jest bardzo mocną obelgą.

Pechowe są też liczby trzycyfrowe i czterocyfrowe. W kulturze chrześcijańskiej 666 oznacza diabła, natomiast w języku mandaryńskim wymowa 7456 (qī sì wǔ liù) jest bardzo podobna do „złoszczę się”.

Piątek trzynastego. Ludzie naprawdę wierzą w te przesądy. Znasz je? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jakiego koloru kot przynosi pecha?
Murale na Politechnice Śląskiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki