Nikt w Polsce nie szyje tak jak oni! Są z Olsztyna

2019-12-05 10:59 SCH
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Autor: FB Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie o skandalicznym zachowaniu studentki

Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrali trzecią edycję Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbyły się w Zielonej Górze. W mistrzostwach wzięło udział 20 zespołów z większości uczelni medycznych w kraju.

Nietypowe zawody podzielono na dwie części. W pierwszej studenci wysłuchali wykładów mających przygotować ich do drugiego, praktycznego etapu zmagań. Czteroosobowe zespoły miały m.in. zszyć skórę, tkankę podskórną oraz zespolić przewód pokarmowy. Szwy były wykonywane na nóżkach i jelitach wieprzowych.

Na wykonanie zadań drużyny miały godzinę. Były bonusy za szybsze zakończenie pracy, ale głównym kryterium oceny był efekt końcowy. Jury brało pod uwagę dobór rodzaju szwu do danego zespolenia, wybór odpowiednich igieł, nici i innych narzędzi.

Organizatorami mistrzostw były: Katedra Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej Szpitalu Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu.