Działka - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Czy przebywanie na działce podczas epidemii koronawirusa jest karalne?

Olsztyn: Czy można jechać na działkę w czasach epidemii koronawirusa? Czy grożą nam za to kary?

2020-04-06 11:44

Działki a koronawirus. Najbliższe dni będą bardzo ciepłe, a ponadto zbliża się Wielkanoc, czyli czas wolny od pracy. Słoneczna pogoda zachęca do wyjścia na zewnątrz i przesiadywania np. na działkach. Czy w obecnej sytuacji, gdy gromadzenie się jest karane w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, faktycznie wolno nam przebywać na działce? Czy policja ma prawo ukarać nas za to mandatem? Krajowy zarząd Polskiego Związku Działkowców wydał specjalny komunikat w tej sprawie.

Obostrzenia dla działkowców. Będą kary za siedzenie na działce?

Nowe obostrzenia wprowadzone przez polski rząd mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wprowadzono m.in. zakaz przebywania w parkach, na bulwarach i plażach, ale również do lasów i parków narodowych.

Z domu wychodzić powinniśmy tylko w wyjątkowych sytuacjach, jakimi są: prąca, wolontariat na rzecz COVID-19 lub wyjście po zakupy, do apteki lub lekarza. Wiele osób zastanawia się jednak, czy może pojechać na swoją działkę. Wątpliwości rozwiewa Polski Związek Działkowców. Na stronie pojawił się oficjalny komunikat.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.
W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności.

Na działki nie mają wstępu osoby trzecie

Polski Zarząd Działkowców podjął jednak decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp.

Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Ostródzka policja w czasie epidemii