Olsztyn. Nie żyje aktorka Hanna Wolicka. Debiutowała w Tramwaju zwanym pożądaniem”

i

Autor: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie/Facebook.com; Antekbojar/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons Nie żyje aktorka Hanna Wolicka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Olsztyn. Nie żyje aktorka Hanna Wolicka. Debiutowała w "Tramwaju zwanym pożądaniem”

2021-12-27 12:11

Nie żyje aktorka Hanna Wolicka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. O śmieci kobiety poinformowała placówka w niedzielę 26 grudnia późnym wieczorem. Hanna Wolicka była absolwentką warszawskiej PWST, po ukończeniu której pracowała kolejno w teatrach w: Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie, Toruniu, by w połowie lat 60. trafić do Olsztyna.

Olsztyn. Nie żyje aktorka Hanna Wolicka. Debiutowała w "Tramwaju zwanym pożądaniem”

Nie żyje aktorka Hanna Wolicka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Kobieta zmarła w wieku 88 lat, o czym placówka poinformowała późnym wieczorem w niedzielę 26 grudnia. Hanna Wolicka była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po jej ukończeniu występowała w teatrach w: Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie, Toruniu, a aktorką Teatru Jaracza w Olsztynie została w latach 60. Na scenie debiutowała w 1958 roku rolą Stelli w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Jak informuje olsztyńska placówka, Hanna Wolicka brała udział w ponad 100 spektaklach, na ogół kreując "postacie wyraziste, charakterystyczne, zdecydowane w działaniu, acz niepozbawione czułości". Wśród swoich ulubionych ról wymieniała: Glorię Wilton w „200.000 i jeden”, Angustias w „Domu Bernardy Alba” , Pannę Anielę z „Dam i huzarów”, Pułkownikową w „Śnie”, Podstolinę w „Zemście”, Matkę w „Szklanej menażerii”, Fiokłę Iwanownę z „Ożenku”, Augustę w „Osiem kobiet”, Panią Jourdain w „Mieszczaninie szlachcicem” i Ernę z „Prezydentek”.

- Hanna Wolicka przez wiele lat uczyła scen wierszem w Policealnym Studium Aktorskim, czym dodatkowo zaskarbiła sobie szacunek i sympatię kilku pokoleń aktorskich - informuje Teatr Jaracza w Olsztynie.

Jak informuje palcówka, "Hannę Wolicką lubiła i ceniła publiczność, która w głosowaniach kilkakrotnie nagrodziła artystkę Teatralną Kreacją Roku. Aktorka została też odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Czytaj też: Atak mrozu w Olsztynie! Pękła szyna tramwajowa. Wielogodzinne utrudnienia

Czytaj też: Warmińsko-mazurskie. Tajemnicze zaginięcie 16-letniej Kasi! Został tylko jej telefon [AKTUALIZACJA]

Sonda
Czy lubisz chodzić do teatru?
Ostatnie pożegnanie Tadeusza Rossa na Powązkach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE