Olsztyn. Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. Góra. Zasłynął, biorąc udział w wyzwoleniu Wilna

i

Autor: Kresowi Żołnierze Armii Krajowej / Facebook W szpitalu w Olsztynie zmarł mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra", żołnierz Armii Krajowej

Śmierć bohatera wojennego

Olsztyn. Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra". Zasłynął, biorąc udział w wyzwoleniu Wilna

2022-08-15 10:07

W szpitalu w Olsztynie zmarł mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra", żołnierz Armii Krajowej. W jej szeregi wstąpił w 1943 r., mając 17 lat, by po roku zostać przydzielonym do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady AK mjr. Franciszka Koprowskiego „Konara”. Walczył m.in. w operacji "Ostra Brama", w czasie której polskie wojska wyzwoliły Wilno z Sowietami.

Olsztyn. Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra". Zasłynął, biorąc udział w wyzwoleniu Wilna

Mjr Ireneusz Hurynowicz, ps. "Góra", zmarł w szpitalu w Olsztynie w niedzielę, 14 sierpnia, po długiej i wyczerpującej chorobie - informuje PAP, powołując się na TVP3 Olsztyn. Żołnierz Armii Krajowej miał 96 lat - w jej szeregi wstąpił w 1943 r. Hurynowicz był najpierw słuchaczem konspiracyjnej podchorążówki, a rok później w stopniu kaprala podchorążego został przydzielony do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady AK mjr. Franciszka Koprowskiego „Konara”. Brał udział w walce z oddziałami litewskimi pod Koniawą i zdobyciu posterunku granicznego w Kaszetach, a także w atakach na niemieckie linie komunikacyjne i patrole Wehrmachtu. Dowódcą kompanii, w której służył, był porucznik Stefanowicz, ps. „Strach”.

Jak informuje PAP, Hurynowicz walczył w najważniejszej operacji wileńskiej Armii Krajowej – „Ostrej Bramie”, gdy wspólnie z oddziałami sowieckimi Polacy wyzwolili Wilno. Po bitwie, podobnie jak wielu jego towarzyszy broni, został aresztowany przez sowietów. Zdołał zbiec z kolumny prowadzonej do sowieckiego obozu w Miednikach Królewskich, a w styczniu 1945 r. został wcielony do Wojska Polskiego i zdemobilizowany w listopadzie tego samego roku. Większość jego kolegów trafiła do komunistycznych więzień lub została zesłana do obozów pracy w głębi ZSRR - on trafił do Olsztyna.

Czytaj też: Wziął dziecko na ręce, krzycząc: "Błagam, gońcie go!". Dramatyczne sceny pod Olsztynem [WIDEO]

Sonda
jak dobrze znasz polską historię?
Międzynarodowy zlot pojazdów militarnych Borne Sulinowo 2022. Wielka impreza wróciła po pandemicznej przerwie.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE