Olsztyn: Policjanci torturowali przesłuchiwanych? Rusza proces 17 funkcjonariuszy

2020-11-26 14:41 sch
Policja Olsztyn
Autor: wm.policja.gov.pl Czy funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie torturowali przesłuchiwanych? Rusza proces 17 policjantów.

Na czwartek (26 listopada) zaplanowano początek procesu 17 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Mundurowi oskarżeni są o torturowanie przesłuchiwanych. Pierwsza rozprawa odbędzie się jednak w Ostródzie. Sprawa została przekazana z sądu olsztyńskiego ze względu na podejrzenie o stronniczość. Poza tym oskarżonych jest tak dużo, że w ostródzkim sądzie brakuje sali, aby ich pomieścić.

Mieli znęcać się nad przesłuchiwanymi. Rusza proces olsztyńskich policjantów

W sumie podejrzanym policjantom z olsztyńskiej komendy przedstawiono 72 zarzuty. Dotyczą one również przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Koszmar, jaki mieli zgotować policjanci swoim ofiarom, miał trwać od marca 2014 r. do kwietnia 2015 r.

Funkcjonariusze mieli być wyjątkowo brutalni. Bili, kopali, uderzali pałką i razili paralizatorem oraz używali gazu. Sprawa była na tyle głośna, że z piastowanych stanowisk zrezygnowali ówcześni komendanci wojewódzkiej i miejskiej policji w Olsztynie.

Proces olsztyńskich policjantów. Pierwsza rozprawa poza murami sądu

Śledztwo w sprawie olsztyńskich policjantów toczyło się ponad 2,5 roku. Aby uniknąć posądzenia o stronniczość, śledztwo przekazano z prokuratury olsztyńskiej do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce po czterech miesiącach prac. Proces policjantów toczy się Sądem Rejonowym w Ostródzie, a nie w Olsztynie, z tych samych powodów.

Pierwsza rozprawa nie odbędzie się jednak w sądzie, ale w budynku ostródzkiego Centrum Użyteczności Publicznej przy ul. Czarnieckiego. Wszystko przez zbyt dużą liczbę oskarżonych. Jak wyjaśnił "Radiu Olsztyn", rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, w ostródzkim sądzie nie ma tak dużej sali.

Super Raport 26.11 (Goście: Jan Maria Jackowski - senator PiS oraz Sławomir Nitras - Platforma Obywatelska)