Tomasz Klimek

i

Autor: wm.policja.gov.pl Nadinsp. Tomasz Klimek, szef warmińsko-mazurskich policjantów.

Coraz więcej przestępstw

Policjanci na Warmii i Mazurach podsumowali rok. Komendant mówi o "odrodzeniu" tych przestępstw

Policjanci na Warmii i Mazurach podsumowali 2022 rok. O ile w regionie mniej jest wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych, o tyle rośnie liczba przestępstw przeciwko mieniu, czyli drobnych kradzieży i kradzieży z włamaniem. Szef warmińsko-mazurskich policjantów mówi nawet o "odrodzeniu" tego rodzaju przestępstw.

Rok na Warmii i Mazurach. Mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych, więcej kradzieży

Szef warmińsko-mazurskich policjantów Tomasz Klimek przyznał w rozmowie z PAP, że wzrasta ilość drobnych kradzieży, których w ostatnich latach notowano niewiele. - Zaczyna odradzać się typowa, zwykła przestępczość przeciwko mieniu, czyli zwykłe kradzieże, czy kradzieże z włamaniami, gdzie już od jakiegoś czasu coraz mniej z roku na rok było tej przestępczości. Te przestępstwa nie powodują szybkiego wzbogacenia się sprawców. Wzrasta ilość kradzieży w centrach handlowych i drogeriach - powiedział nadinsp. Tomasz Klimek i dodaje, że "w wykrywaniu sprawców kradzieży rzeczy cudzej, bo tak się to nazywa w statystykach", policja na Warmii i Mazurach jest krajowym liderem. - Policjanci są szkoleni do wykrywania tego typu drobnych przestępstw i nie będą ustawać w wysiłkach, by ludzie czuli się bezpieczni - zapowiada komendant warmińsko-mazurskiej policji, który przyznał także, że oprócz drobnych przestępstw wzrasta także liczba przestępstw gospodarczych, np. oszustw, czy wyłudzeń, w których ofiary tracą znaczne kwoty. W ubiegłym roku policjanci z regionu zabezpieczyli na poczet przyszłym kar mienie o wartości 18,5 mln zł.

Podczas rocznej odprawy KWP w Olsztynie poinformowała, że w ubiegłym roku doszło w województwie do mniejszej ilości wypadków drogowych (spadek o 10 proc.), zmniejszyła się też liczba ofiar śmiertelnych (spadek o 12,5 proc.) i rannych (spadek o 13,8 proc.). W ocenie policji jest to efektem m.in. zaostrzenia przepisów ruchu drogowego. Policjanci z Warmii i Mazur w wakacyjnych miesiącach pełnią też służbę na Szlaku Wielkich Jezior. W minionym roku na wodzie policjanci ujawnili 100 pijanych żeglarzy. Pijany sternik łodzi odpowiada przed sądem tak samo, jak pijany kierowca.

Warmińsko-mazurska policja wciąż poszukuje przyszłych funkcjonariuszy. Obecnie w garnizonie olsztyńskim pracuje 3,6 tys. policjantów, a do obsadzenia jest 76 wakatów. Rok temu w styczniu było ich 10.

Sonda
Czy masz zaufanie do policji?
Raport Złotorowicza (17.1.2023) - dr Artur Bartoszewicz
Nasi Partnerzy polecają