Protest kobiet w Olsztynie. Radny PiS pod kościołem: "Hitlerjugend"

Strajk kobiet
Autor: Radio Eska Strajk kobiet

W Olsztynie, tak jak w wielu innych polskich miastach, w weekend odbywały się protesty kobiet pod hasłem "Chrońmy się przed deszczem bezprawia". W niedzielę (25 października) protestujący spacerowali wokół kościołów. Wejść do świątyni pilnowali zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego. Dochodziło do ostrych wymian zdań. Dariusz Rudnik, radny PiS, krzyczał w kierunku protestujących kobiet "Hitlerjugend".

Niedzielne protesty kobiet skupiły się wokół bazyliki konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Kilkaset osób zgromadzonych w centrum miasta, miało ze sobą wiele haseł, jak np. "Moje ciało, mój wybór", "Kim jesteście, żeby skazywać nas na piekło?".

Protest kobiet w Olsztynie. Pilnowali wejścia do kościoła przed "antykatolikami i proaborcjonistami"

Tymczasem wejścia do bazyliki pilnowali przedstawiciele "Olsztyńskiego Męskiego Różańca Świętego", którzy w mediach społecznościowych określają siebie jako "oddolna inicjatywa katolików świeckich mająca na celu rozpowszechnienie Nabożeństwa Pierwszych Sobót do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Wspólnota tylko dla mężczyzn". Mężczyźni tak mobilizowali do pilnowania wejścia do katedry.

- W niedzielę 25 października o godz 12.30 proaborcjoniści i antykatolicy chcą pikietować pod olsztyńską Katedrą. Stań w obronie naszych Świątyń! Pojaw się jutro i pomóż nam obronić Sacrum! Stań do Warty! - czytamy na Facebooku.

Protest kobiet w Olsztynie. Radny PiS do kobiet: "Hitlerjugend"

Nie obyło się bez ostrych kłótni pomiędzy protestującymi kobietami a mężczyznami pilnującymi kościołów. Wejścia do kościoła pilnował m.in. Dariusz Rudnik z PiS, w latach 2010-2018 olsztyński radny miejski, a obecnie radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Polityk krzyczał do protestujących kobiet "Hitlerjugend".

Protest kobiet w Olsztynie. Radny PiS: "Mają wyprany mózg"

Rudnik wdał się również w dyskusję z protestującymi kobietami. - Jeśli nie chcesz mieć dzieci, to nie musisz, nie jesteś wiatropylna - powiedział polityk PiS. Do jednego z mężczyzn stojących przy wejściu do kościoła powiedział. - Nie dyskutuj z nimi, bo mają wyprany mózg.

Strajk kobiet. Będą kolejne protesty, również w Olsztynie

Po niedzielnych protestach w Olsztynie, przedstawiciele Olsztyńskiego Męskiego Różańca Świętego, domagają się od władz lokalnego Kościoła ukarania protestujących. - Barbarzyństwo antykatolickich i proaborcyjnych środowisk, sięgnęło zenitu. Podczas oblężenia przez te środowiska olsztyńskiej Katedry, stawiliśmy odpór nalegającym agresywnym grupkom, chcącym wedrzeć się do Sacrum kościoła. Nie przemogli - czytamy we wpisie męskiego stowarzyszenia. -  Obroniliśmy kościół przed wtargnięciem agresorów. Niekulturalne wręcz wulgarne zachowania skandującego tłumu, pokazują poziom zdziczenia tego towarzystwa. Ubolewamy że, w naszym mieście są osoby i środowiska które hołdują upodleniu istoty ludzkiej, nawołują do zabijania istnień ludzkich, bluźnią publicznie przeciw Panu Bogu. Oczekujemy od Kościoła Lokalnego i Władz stanowczych reakcji oraz potępienia tych haniebnych praktyk.

Na poniedziałek (26 października) w Olsztynie planowane są kolejne protesty kobiet, m. in. w okolicach skrzyżowania alei Piłsudskiego z Kościuszki o godz. 16.

Strajk kobiet w Szczecinie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE