Kolejny strajk kobiet w Toruniu. W poniedziałek ZABLOKUJĄ ULICE

2020-10-26 8:09 KM

Piątek, sobota i niedziela były w Toruniu bardzo gorące. "Czarny spacer z czarnymi parasolkami", czyli strajk kobiet i popierających je mężczyzn ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej aborcji z każdym kolejnym dniem przybierał na sile. W poniedziałek (26.10.2020) Toruńska Brygada Feministyczna zaprasza na kolejne wydarzenie. Tym razem organizatorzy będą m.in. blokować ulice.

Kolejny "Czarny spacer" w Toruniu. W poniedziałek uczestnicy ZABLOKUJĄ ULICE

Już w czwartek po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji Polskę zalała fala wściekłych kobiet i popierających je mężczyzn. W Toruniu fala protestów ruszyła dzień później. W wydarzeniu organizowanym przez Toruńską Brygadę Feministyczną wzięło udział ok. 2 tysięcy mieszkańców grodu Kopernika. Kolejne dni bynajmniej nie przyniosły wyhamowania demonstracji, mających na celu wyrażenie sprzeciwu i niechęci do rządu i kościoła.

W niedzielę (25.10.2020) organizatorzy zaprosili wszystkich na "czuwanie pod kościołami". Akcja "Słowo na niedzielę" ogarnęła cały kraj. Wzięła w niej udział m.in. posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która odwiedziła kościół św. Jakuba. Uczestniczki i uczestnicy niedzielnego "Czarnego spaceru" kilka minut po godzinie 16:00 ruszyli spod pomniku Mikołaja Kopernika. Pierwszym celem był budynek Kurii Diecezji Toruńskiej przy ul. Łaziennej, potem katedra śś.Janów, gdzie - czego można było się spodziewać - zapadła decyzja o marszu pod siedzibę Radia Maryja przy ul. Żwirki i Wigury.

Czytaj także: Wieszaki, czarne parasole i wymowne hasła. Trzeci dzień protestów w Toruniu [ZDJĘCIA]

Uczestnicy poczęstowali ojca Rydzyka stertą przekleństw i raz jeszcze podkreślili, że żądają liberalizacji przepisów dotyczących aborcji. W poniedziałek Toruńska Brygada Feministyczna zaprasza na Czarny spacer z czarnymi parasolkami #4, początek ponownie pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika. Tym razem planowana jest także blokada ulic. Kobiety chcą iść dalej - w środę w całej Polsce ma się odbyć strajk generalny, zakładający m.in. opuszczenie miejsc pracy.

Czarny protest kobiet w Toruniu. Ponad 2000 osób wzięło udział w spacerze z czarnymi parasolkami