Przemycali ludzi. Grupa przestępcza wpadła w Gołdapi

i

Autor: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Przemycali ludzi. Grupa przestępcza wpadła w Gołdapi.

Nielegalni migranci

Przemycali ludzi. Grupa przestępcza wpadła w Gołdapi

2022-11-30 10:50

W ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej w Gołdapi wpadły dwie osoby, zajmujące się przerzutem nielegalnych migrantów. Za organizowanie przejazdu z kraju pochodzenia do Mińska, następnie przekroczenia granicy z Białorusi do Polski wbrew przepisom i potem do Niemiec, przemytnicy brali od cudzoziemca od 10 tys. do 13 tys. dolarów.

Przerzucali cudzoziemców do Europy. Brali od nich kilkanaście tysięcy dolarów

W sprawę zamieszanych jest dziewięć osób, a dwie z nich zostały zatrzymane przez gołdapskich funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zorganizowana grupa przestępcza od września 2021 roku do listopada 2021 roku działając na terenie woj. podlaskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego organizowała cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy państwowej z Białorusi do Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. - Cudzoziemcy z kraju pochodzenia, poprzez Mińsk mieli zorganizowany przejazd w rejon granicy polsko-białoruskiej, a potem do Niemiec - mówi mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy WMOSG. Zamieszani w nielegalny biznes używali do przerzutu nielegalnych migrantów samochodów dostawczych z wypożyczalni. Wynajmowali również kierowców, którym za kurs z Podlasia do Niemiec płacili 4 tysiące złotych. Natomiast od cudzoziemców za zorganizowany przerzut z ich kraju do jednego z państw w Europie pobierali opłatę w wysokości 10-13 tys. dolarów. Zorganizowana grupa przestępcza dokonała przerzutu przez zieloną granicę około 60 obywateli państw trzecich, z czego przeważającą liczbę stanowili obywatele Iraku.

W ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z PSG w Gołdapi, we wrześniu br. w Prokuraturze Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty. 20-latka z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-latek z powiatu białogardzkiego odpowiedzą za udział w organizowaniu nielegalnej migracji w tym dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie ponad 700 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Możliwe dalsze zatrzymania

Łącznie organy ścigania do sprawy zatrzymały 9 osób, z czego 5 skazanych jest prawomocnymi wyrokami. Natomiast 28 października Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kaliszu wobec kolejnych 4 osób, zamieszanych w przemyt ludzi, w tym 20-latki z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-letniego mieszkańca powiatu białogardzkiego. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Sonda
Czy uważasz, że polska powinna przyjąć imigrantów z Bliskiego Wschodu?
Plaża w Katarze. Skąpo ubrane Argentynki typują wynik meczu z Polską
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają