Mieszkanie

i

Autor: Pixabay Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania?

Wynajem mieszkania

Przeprowadzasz się do nowego miasta? Zrób to, zanim wynajmiesz mieszkanie!

2022-07-19 14:54

Wakacje to czas, w którym można znaleźć wiele ofert wynajmu mieszkania. W Internecie znajdziemy bogatą ofertę dla każdego większego miasta w Polsce. Chętnych nie brakuje, m.in. studentów, którzy już wiedzą, czy dostali się na wymarzone studia i wiedzą, gdzie będą uczyć się od października. Co jest najważniejsze przy wynajmowaniu mieszkania? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Uważnie czytaj ogłoszenia

Zanim podpiszesz umowę, szukasz mieszkania i czytasz ogłoszenia. W ich treści niemal każde mieszkanie wydaje się być idealne. Oszustów i naciągaczy można zweryfikować już na etapie oglądania mieszkania, gdy tylko przyjdzie nam skonfrontować rzeczywistość z tym, co przeczytaliśmy w ogłoszeniu. Kiedy "mieszkanie świeżo po remoncie" wygląda jak lokal, który do remontu się nadaje to znak, że mamy do czynienia z osobą nieuczciwą.  Jeśli wynajmujący mieszkanie unika bezpośredniego spotkania i oferuje jedynie oglądanie zdjęć w internecie, to znaczy, że najprawdopodobniej ma sporo do ukrycia. "W pełni umeblowane mieszkanie" ma tak naprawdę sporo braków, a przytulna sypialnia okazuje się być niewielkim pokoikiem.

Masz prawo do aktu własności

Wynajmujący ma prawo okazać najemcy akt własności mieszkania. Twoim prawem jest wiedzieć, kto tak naprawdę jest właścicielem mieszkania, w którym chcesz zamieszkać. Jeśli wynajmujący mówi, że mieszkanie, które udostępnia należy np. do członka rodziny, warto poprosić o pełnomocnictwa w formie pisemnej. Podobnie jest w przypadku podnajmu lokalu. Najemca musi mieć dokument uprawniający do podnajmu.

CZYTAJ TEŻ: Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem! Trzeba będzie zapłacić za "nadmiar pieniędzy"

Poproś o umowę

Nie każdy wynajmujący to naciągacz i oszust. Jeśli właściciel danego lokalu jest uczciwy - tym bardziej sporządzi umowę. Jeśli wynajmujący nie chce umowy - bądź czujny. W przyszłości może cię obciążyć kosztami napraw i to wcale nie tych, które są spowodowane z twojej winy. W umowie powinien być też warunek jej odstąpienia, jeśli np. po kilku dniach pobytu w mieszkaniu odkryjesz poważne usterki, o których właściciel nie informował. Warto też ustalić okres wypowiedzenia, kwotę kaucji zwrotnej itp.

Przejrzyste warunki płatności

Bardzo często właściciele w ogłoszeniach podają opłatę za wynajem plus orientacyjne sumy za użytkowanie mediów. Jako najemca masz obowiązek mieć dostęp do tych ratunków, tj. wiedzieć, ile zużyłeś prądu, wody, gazu, ile tak naprawdę kosztuje internet czy kablówka dostępna w mieszkaniu. Warto też ustalić korzystny dla obu stron termin płatności oraz dowiedzieć się, czy np. wynajmujący jest na bieżąco ze wszystkim opłatami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stopy procentowe będą jeszcze rosły? Członek RPP wyjawił plany

Naprawy i usterki

Warto przy sporządzaniu umowy ustalić, kto i za co odpowiada przy okazji napraw, które nawet przy świeżo wykończonym mieszkaniu - mogą się pojawić. Nie wszystkie usterki może brać na siebie najemca, tak samo jak nie każda naprawa powinna być finansowana przez wynajmującego. Przy tej okazji warto też wspomnieć o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeśli tego nie zrobisz, właściciel może obciążyć cię kosztami napraw i to nawet tych, które powinny być zrobione jeszcze przed twoim zamieszkaniem. Jeśli już jesteśmy w temacie przedmiotów, jeszcze przed podpisaniem umowy należy ustalić z właścicielem kwestię przemeblowania, wprowadzenia własnych mebli lub usunięcia tych, które zastaliście przed zamieszkaniem.

Przeczytaj umowę

Porada ostatnia, bo dotyczy przeczytania umowy już po jej sporządzeniu, na chwilę przed podpisaniem. Sprawdźcie, czy punkty, o które prosiliście są w niej zawarte i czy treść umowy jest dokładnie taka jak słowne ustalenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Drożyzna wyhamuje! Ekspert zdradza kiedy przestanie rosnąć inflacja

Sonda
Mieszkasz "na swoim", czy wynajmujesz?
Raport Złotorowicza: Ekspertka od gospodarki żywnościowej: czeka nas smutna jesień i jeszcze smutniejsze Boże Narodzenie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki