Radni wzięli się za nieuczciwych mieszkańców! ZMIANY w opłatach za śmieci w Olsztynie. NOWE STAWKI od kwietnia

2021-02-25 7:00 sch
Śmieci - zdj. ilustracyjne
Autor: Pixabay Zmiana metody naliczania opłat za śmieci w Olsztynie. Nowe stawki wejdą w życie od kwietnia.

Jednym z najważniejszych punktów lutowej sesji Rady Miasta Olsztyna była dyskusja dotycząca ustalenia nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych. Zgodnie z przegłosowaną w ubiegłym roku, zmienioną metodą naliczania opłat, za śmieci mieszkańcy zapłacą tyle, ile średnio rocznie zużyją metrów sześciennych wody. Nowa cena to 8,40 zł za m3, a zatem każdy może indywidualnie obliczyć, ile zapłaci, zgodnie z wysokością rachunków z PWiK.

Mieszkańcy Olsztyna nie płacą za śmieci? "Musimy uszczelnić system"

Nowa metoda została zmieniona głównie ze względu na konieczność uszczelnienie systemu opłat za unieszkodliwianie odpadów i objęcie nim wszystkich mieszkańców miasta. - Niestety w Olsztynie jest wiele osób, które nie płacą za odpady - podkreślał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Musimy uszczelnić ten system. Chcemy, aby mieszkańcy, którzy dziś świadomie nie płacą za odpady pochodzące z nieruchomości, będącej ich własnością, solidarnie dokładali się do tego systemu. Nie możemy się zgodzić na to, by uczciwi mieszkańcy płacili za pozostałych.

O tym, że metoda naliczania oparta o zużycie wody nie jest idealna, ale skutecznie pozwala na pobieranie opłat od osób, które wcześniej się przed tym uchylały przekonywał Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego Wydziału Środowiska:

- Umożliwia nam to skorzystanie z realnych instrumentów kontroli, opartych o dane Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie – mówił Zdanowski. – To rzeczywiste zmniejszenie kosztów nieuniknionej podwyżki opłat za unieszkodliwianie odpadów, w stosunku do obecnej metody rozliczania opartej o liczbę mieszkańców wskazanych w deklaracjach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Warmińsko-mazurskie. Regionalny lockdown KATASTROFĄ dla galerii handlowych? "Zbliżamy się do dna"

Opłata za śmieci. Olsztyn jak Warszawa i Łódź

Podwyżka opłat spowodowana jest wieloma czynnikami, z których duża część jest od nas zupełnie niezależna. To tzw. m.in. opłata marszałkowska, którą ustala Rada Ministrów, która w ciągu kilku lat wzrosła dziesięciokrotnie. Wyższe są też ceny energii, paliwa czy ubezpieczenia. Wzrost spowodowany jest też zwiększeniem płacy minimalnej. To tylko niektóre części składowe opłaty, którą ostatecznie ponoszą mieszkańcy miasta. Niestety, gmina zgodnie z przepisami, nie może do tego systemu dokładać.

- Sprawdzaliśmy jak naliczanie opłat za śmieci wygląda w innych miastach - mówi Ewa Łukasik - Błażejewicz z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna. - W ten sam sposób opłaty są pobierane m.in. w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Częstochowie. Wszędzie tam cena za metr sześcienny wody jest albo wyższa albo porównywalna.

Nowa uchwała zawiera także ulgi dla rodzin wielodzietnych: 5 zł miesięcznie za każdego członka rodziny zamieszkującego w danej nieruchomości oraz zniżka dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym: 0,40 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezydent Olsztyna dostał tajemniczy list z USA. Czego dotyczył?

Sanepid ukarał proboszcza. "Dojechał" konfidentów w ogłoszeniach parafialnych. Komentarz Adama Federa [WIDEO].
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE