To był polski REKORD ZIMNA! –42 stopnie na termometrze. Jak oni to wytrzymali?

2021-02-09 7:00
Mróz, temperatura, zima, termometr
Autor: Pixabay W Olecku odnotowano - 42 stopnie poniżej zera. To rekord zimna na ziemiach polskich. Taki mróz był 9 lutego... 1929 roku.

9 lutego termometry w Olecku pokazały rekordowo niską temperaturę –42,2 °C. To nie żart, ale nie ma też powodów do niepokoju. W Olecku rzeczywiście były 42 stopnie poniżej zera, ale 9 lutego... 1929 roku. Było to tak dawno, że Olecko (woj. warmińsko-mazurskie) należało wtedy do Niemiec. Dziś mijają 92 lata od tamtego rekordowego mrozu.

Według statystyk najniższą temperaturę w Polsce odnotowano w Siedlcach na Mazowszu. 11 stycznia 1940 roku termometry pokazały tam –41,0 °C. To prawda, jednak niepełna. Zimniej było 9 lutego 1929 roku w Olecku. Wówczas było tam –42,2 °C. Nieścisłość wynika z faktu, że 92 lata temu Olecko należało do ówczesnych Niemiec, a nie do Polski. Można więc mówić o rekordzie zimna na obecnych ziemiach polskich.

9 lutego. Najzimniejszy dzień w historii Polski?

Pierwsza połowa lutego w 1929 roku był bardzo mroźnym czasem w środkowej Europie. Widać to chociażby na przykładzie zestawienia najniższych temperatur w historii Polski.

11 lutego w Żywcu (woj. śląskie) było –40,6 °C, a w Olkuszu (Małopolskie) temperatura spadła do –40,4 °C. Dzień później w Poroninie termometry pokazały dokładnie taką samą wartość, jak w Olkuszu. Jednak żadna z tych wartości nie była tak niska jak –42,2 °C odnotowane w Olecku, które obecnie jest polskim miastem leżącym w województwie warmińsko-mazurskim, a w 1929 r. należało do Niemiec.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mazury jak Dolina Muminków? Tu też mają Bukę! Kraina Tysiąca Jezior pełna upiorów i demonów! [GALERIA]

Rekord ciepła w Polsce. Ile wynosi?

Powyżej wspomniane temperatury już na samą myśl mogą "zmrozić", więc przypomnijmy, że polskim rekordem ciepła jest 40,2 °C. 29 lipca 1921 r. tyle właśnie pokazały termometry w Prószkowie w województwie opolskim. Na podobne temperatury będziemy musieli jednak poczekać do lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Piramidy, konkurs krzyku i kwatera Hitlera. Tego nie wiedziałeś o Mazurach! [GALERIA]

Kierowcy walczą z zimą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE