Budżet Olsztyna na 2023 rok. To niespotykane

i

Autor: Shutterstock; Materiały prasowe/Urząd Miasta Olsztyna Budżet Olsztyna na 2023 rok ma być "rekordowy".

Finanse w Olsztynie

Rekordowy budżet Olsztyna na 2023 rok. Prezydent: "To niespotykane"

2022-12-09 13:16

Sami urzędnicy przyznają, że takich kwot w budżecie Olsztyna jeszcze nie było. W piątek (9 grudnia) w ratuszu został zaprezentowany plan finansowy stolicy Warmii i Mazur na 2023 rok. Co wiemy o finansach Olsztyna? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Budżet Olsztyna na 2023 rok. Więcej wydatków niż dochodów

Ponad 1,74 mld zł po stronie dochodów oraz niemal 2 mld zł zaplanowanych wydatków - takie są zapisy jednego z najważniejszych, miejskich dokumentów. Głosowanie nad nim w następnym tygodniu. - To budżet niespotykany dotychczas zarówno pod względem dochodów, jak i wydatków - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Oczywiście ogromny wpływ na to mają nasze największe inwestycje, które będą kończone w następnym roku. Niemniej musimy też zapewnić funkcjonowanie miasta we wszystkich podległych nam dziedzinach.

Tradycyjnie już największą pozycje planu finansowego, bo prawie 640 mln złotych (32,2 proc.), stanowi oświata i edukacyjna opieka wychowawcza. Ogromna kwota to wydatki majątkowe - w planie wpisanych zostało 701 mln złotych. Z tej kwoty finansowane będą m.in. rozwój transportu zbiorowego, przebudowa hali Urania, budowa ul. Plażowej i przebudowa ul. Pstrowskiego czy modernizacja boiska piłkarskiego w Dajtkach.

- Nie mam wątpliwości, że to jest trudny budżet - przyznaje przewodniczący komisji budżetu i finansów olsztyńskiej Rady Miasta prof. Mirosław Gornowicz. - Oczywiście na wiele rzeczy nas nie stać. Ale na pewno nie jest też tak, żeby snuć katastroficzne wizje upadku miasta. Musimy pamiętać, w jakich warunkach ten plan był konstruowany oraz że nie jesteśmy jedynymi, którzy zmagają się z problemami.

- Ostrożnie podchodzimy do kwestii zadłużania miasta - przyznaje skarbnik Anna Staśkiewicz. - W tym roku zrezygnowaliśmy z zaciągania zobowiązań, w następnym również będziemy bardzo uważnie obserwować wydatki. Musimy pamiętać, że przed nami nowy okres unijnego finansowania, a w związku z tym kolejne zaplanowane ważne zadania.

Sesja budżetowa jest zaplanowana na środę, 14 grudnia.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o tym ile jeszcze będzie rządził Putin
Nasi Partnerzy polecają