Remont hali Urania. Umowa podpisana! Olsztyn przestanie się wstydzić

2021-06-24 12:59
Hala Urania w Olsztynie
Autor: Archiwum Indykpolu AZS Olsztyn Nowa Urania zmieni diametralnie swoje oblicze w środku. Trybuny mają pomieścić ponad 4000 osób.

Wreszcie! Na ten dzień kibice sportu w Olsztynie czekali od lat. Podpisana została umowa na gruntowną modernizację hali Urania. Niebawem rozpocznie się jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Olsztyn przestanie wstydzić się hali, która wyglądem lekko odstraszała, a sportowym środowisku krążyły żarty na temat temperatury panującej na obiekcie.

Ukończona w 1978 roku hala Urania w Olsztynie przechodzi do historii. Za dwa lata w jej miejscu powstanie praktycznie całkiem nowy i nowoczesny obiekt. - Droga do tego momentu była długa i skomplikowana - mówił podczas podpisania umowy Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Niezwykle istotne było wynegocjowanie z Komisją Europejską ponad 131 mln złotych dofinansowania. Teraz czekamy na faktycznie rozpoczęcie inwestycji oraz, z niecierpliwością, wypatrujemy momentu, by móc korzystać z nowego obiektu.

Jak będzie wyglądać hala Urania po remoncie?

Zamiast obecnych trzech brył, jakie składają się na obiekt, docelowo zostaną tak naprawdę dwie, połączone ze sobą. W głównej znajdzie się boisko, z którego będą mogli korzystać sportowcy wielu dyscyplin, m.in. siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa, badmintonu, i futsalu. Po remoncie hala Urania pomieści ponad 4000 widzów.

Druga część hali to m.in. sala do treningi i rozgrzewki, z widownią na 500 osób, a także sala podnoszenia ciężarów, szatnie i pomieszczenia rehabilitacyjne. Pomiędzy bryłami znajdzie się miejsce na ściankę wspinaczkową, która będzie pod przeszklonym dachem. W podpiwniczeniu natomiast pomieszczenia techniczne oraz parkingi. Przy nowej hali wybudowane zostanie lodowisko. Teren wokół obiektu zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby tworzył przyjazną, reprezentacyjna przestrzeń.

Nowa Urania za 20 miesięcy?

- Z obecnego obiektu zostaną praktycznie fundamenty i konstrukcja stanowiąca szkielet obiektu - mówi Sławomir Nowak, wiceprezes wykonawcy prac, Mirbud SA. - Teraz jesteśmy w trakcie projektowania nowej kopuły hali. Wkrótce powinniśmy wiedzieć, czy szkielet będzie wymagał wzmocnienia, czy będzie wystarczający, by usadowić na nim nową kopułę. Ta inwestycja jest sporym przedsięwzięciem, ale mamy doświadczenie w budowie obiektów sportowych, więc nie mam wątpliwości, że za 20 miesięcy wszyscy będziemy cieszyć się z nowej hali.

Hala Urania po przebudowie będzie obiektem energooszczędnym, a tym samym ekologicznym. Zostanie wyposażony w instalację klimatyzacji, wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła z odzyskiem ciepła podczas pracy lodowiska, fotowoltaikę. To oznacza, że hala w czasie, gdy nie będą odbywać się w niej wydarzenia będzie praktycznie samowystarczalna.

Nowa Urania to nie tylko mecze. Kiedy początek prac?

Obiekt po przebudowie będzie wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń takich jak przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty, kongresy, zjazdy, wystawy i targi. Do wydarzeń będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak i salę treningowo–rozgrzewkową.

Plac budowy zostanie przekazany spółce Mirbud najprawdopodobniej 1 lipca. Około miesiąca później powinny zacząć się rozbiórki, które mają potrwać do trzech miesięcy. Całość prac, których wartość to prawie 195 mln złotych, ma się skończyć w trzecim kwartale 2023 roku.

Michał Listkiewicz: Odpadliśmy w złym stylu. Sousa przyszedł za późno [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE