Rośnie liczba piratów drogowych na Warmii i Mazurach. Alarmujące dane

2021-11-30 14:36
Drogówka
Autor: wm.policja.gov.pl Więcej piratów drogowych na Warmii i Mazurach? Zdają się to potwierdzać policyjne dane.

Do warmińsko-mazurskiej policji wpłynęło w 2021 roku blisko 600 zgłoszeń dotyczących zdarzeń drogowych w regionie. Rok wcześniej takich zgłoszeń było o 200 mniej. Być może zgłaszający mają po prostu więcej śmiałości, aby powiadomić policjantów o nieprawidłowych zachowaniach kierowców, jednak należy także liczyć się z tym, że liczba piratów drogowych rośnie.

Policjanci słusznie podkreślają, że coraz więcej kierowców posiada w swoim samochodzie wideorejestrator, nagrywający nie tylko trasę przejazdu, ale też zachowania innych uczestników ruchu. Takie nagrania często pomagają wyjaśniać okoliczności różnych drogowych zdarzeń, ale także ułatwiają tropienie piratów drogowych.

Każda KWP od kilku lat ma elektroniczną skrzynkę pocztową, do której można zgłaszać niewłaściwe zachowania innych kierowców. Od początku 2021 roku na adres skrzynki „STOP agresji drogowej” na Warmii i Mazurach (stopagresjidrogowej@ol.policja.pl) wpłynęło blisko 600 zgłoszeń dotyczących zdarzeń z województwa warmińsko-mazurskiego.

Co w takiej sytuacji robią policjanci? - Zgłoszenia po wstępnej weryfikacji są przesyłane zgodnie z właściwością miejscową do poszczególnych komend miejskich lub powiatowych, gdzie podejmowane są dalsze czynności, które zmierzają do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń - tłumaczy asp. Tomasz Markowski, rzecznik KWP w Olsztynie. Obecnie już ponad 80 proc. postępowań wszczętych na podstawie tych zgłoszeń zostało zakończonych, a w pozostałych przypadkach dalej prowadzone są czynności wyjaśniające. Dla porównania, w 2020 roku policjanci otrzymali 400 zgłoszeń, w tym już o 200 więcej.

Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?
Pirat drogowy na ulicach Wrocławia. Ma wiele na sumieniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE