Tramwaj Olsztyn

i

Autor: Pixabay Tramwaj w Olsztynie

Kluczowa inwestycja Olsztyna

Rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie. Na jakim etapie są prace?

2022-09-07 8:39

W 2021 r. została podpisana umowa z wykonawcą drugiej linii tramwajowej w Olsztynie. Inwestycja ma zostać zakończona październiku 2023 r. Na jakim etapie są prace? Olsztyńscy urzędnicy wspólnie z wykonawcą wyjaśniają, co już zostało zrobione, a nad czym trzeba jeszcze popracować.

Rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie. Co udało się zrobić?

Jak informuje olsztyński magistrat, roboty przy rozbudowie linii tramwajowej w Olsztynie, trwają na całej długości przygotowywanego torowiska. Jedną z największych zmian w organizacji ruchu wprowadzoną w związku z rozbudową linii tramwajowej było zamknięcie skrzyżowania Kościuszki-Piłsudskiego. - Na początku wykonaliśmy roboty rozbiórkowe: nawierzchnie bitumiczne wraz z podbudową szyn, płyt torowiska, nawierzchnie chodników i krawężników - mówi Marek Dębski, przedstawiciel konsorcjum firm Polimex-Mostostal, wykonawcy kontraktu. I dodaje: - Następnie wykonaliśmy prace z branży kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej. Niestety, gdy rozpoczęliśmy prace związane z kanalizacją deszczową trafiliśmy na problemy związane z występującymi licznymi kolizjami z istniejącą infrastrukturą podziemną. Na szczęście mamy już gotowe nowe rozwiązania projektowe i możemy kontynuować prace - tłumaczy Dębski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Więcej autobusów w Olsztynie 11 września. Powodem ważna uroczystość

Tragedia w Warszawie. Czterolatek zginął pod tramwajem

Problemy z materiałami opóźnią rozbudowę tramwajów w Olsztynie?

Gdy wykonawca zakończy prace podziemne przejdzie do wykonania podbudów, płyty torowiska wraz z torem, montażu rozjazdów, wykonania elementów ulic oraz nawierzchni chodników. Ten etap może potrwać do listopada. Jeśli jednak wykonawca będzie miał problemy z dostępnością materiałów budowlanych, wówczas będzie musiał poczekać do wiosny.

Zgodnie z deklaracjami wykonawcy codziennie przy budowie II linii tramwajowej pracuje ok. 200-230 osób, wraz z nadzorem i pracownikami administracyjnymi. - Realizacja robót w mieście jest bardzo wymagająca, ponieważ musimy jednocześnie udostępniać tereny budowy dla uczestników ruchu i do tych organizacji dostosować nasze prace - wyjaśnia Marek Dębski. - Jednocześnie często borykamy się z występowaniem kolizji. To, co widzimy na mapach różni się od tego, co zastajemy pod ziemią. To często spotykane zjawisko, bo część sieci była budowana dziesiątki lat temu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Olsztyn. Pijany kierowca wjechał na plac budowy! Huknął w barierki ochronne

Jak wygląda realizacja prac na poszczególnych odcinkach?

 • ul. Piłsudskiego od ul. Kościuszki do ul. Głowackiego

Wykonawca wzmocnił podłoże, ułożył krawężniki i wykonał podbudowę pod jezdnię, po stronie prawej oraz rozpoczął wykonanie zbrojenia i usadowienie szyn w linii torowiska.

 • ul. Piłsudskiego od ul. Głowackiego do ul. Grotha

Wykonawca wzmocnił podłoże, ułożył krawężniki i wykonał podbudowę pod lewą i prawą jezdnię. Ponadto rozpoczął wykonanie zbrojenia oraz usadowienie szyn w zakresie torowiska od ul. Głowackiego do ul. Kościńskiego

 • ul. Piłsudskiego od ul. Grotha do ul Obiegowej

Wykonawca wzmocnił podłoże pod drogę i torowisko.

 • ul. Piłsudskiego od ul Obiegowej do Urzędu Skarbowego

Wykonawca wzmocnił podłoże, ułożył krawężniki i wykonał podbudowę pod obie jezdnie. Rozpoczął wykonanie zbrojenia oraz usadowienie szyn w zakresie torowiska

 • ul. Piłsudskiego od Urzędu Skarbowego do ul. Dworcowej

Na tym fragmencie wykonawca układa kanalizacją deszczową i sanitarną i prowadzi prace przygotowawcze pod wzmocnienie podłoża.

 • ul. Piłsudskiego od ul. Dworcowej do ul. Leonharda

W tym miejscu trwają prace związane z wykonaniem kanalizacji deszczowej, sanitarnej, teletechnicznej i energetycznej.

 • ul. Wyszyńskiego od ul Piłsudskiego do ul. Żołnierskiej

Trwają prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej. Wykonawca rozpoczął prace związane z budową ciągu pieszego

 • ul Wyszyńskiego od ul Żołnierskiej do ul. Pstrowskiego

Wykonawca zakończył prace związane z wzmocnieniem torowiska. Teraz trwają prace związane z wykonaniem kanalizacji deszczowej, wodociągowej oraz teletechnicznej

 • ul. Synów Pułku od ul. Pstrowskiego do ul. Krasickiego

Wykonawca zakończył prace związane z wzmocnieniem podłoża pod nową konstrukcję jezdni oraz torowiska. Trwają prace związane z budową estakady oraz budową teletechniki i ciepłociągu.

 • ulica Wilczyńskiego

Wykonawca zakończył budowę fundamentów pod słupy trakcyjne i kable zasilające. Trwają prace związane z budową konstrukcji torowisk i nawierzchni drogowych, sieci deszczowych, ciepłociągów, gazociągów i wodociągów.

 • ul. Krasickiego na odcinku od ulicy Wilczyńskiego do ulicy Wańkowicza

Wykonawca jest na etapie budowy kanalizacji deszczowej na odcinku ul. Wilczyńskiego do ul. Wańkowicza, przebudował także większość sieci podziemnych takich jak ciepłociągi, gazociągi, wodociąg oraz magistralę wodną na odcinku od ulicy Wilczyńskiego do ulicy Boenigka.

CZYTAJ TEŻ: Rekordowo niskie bezrobocie na Warmii i Mazurach. Wkrótce to się zmieni. Niepokojące prognozy ekspertów

Teraz największym wyzwaniem logistycznym dla wykonawcy jest przepięcie istniejącej linii wysokiego napięcia przy budowie dziewięcioprzęsłowej estakady łączącej ul. Krasickiego z ul. Synów Pułku. - Będzie to związane z koordynacją wyłączenia napięcia w istniejącej linii, zamknięcia ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic Synów pułku i Krasickiego oraz zdjęcie istniejących kabli - wyjaśnia Dębski. Z uwagi na planowane dostawy materiałów główne prace w tym rejonie planujemy na przełom października i listopada.

CZYTAJ TEŻ: Nie zapłacił za paliwo, choć sam był "na gazie". Policjanci nie mieli litości

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Sonda
Czy lubisz podróżować tramwajem?
Nasi Partnerzy polecają