Więzienie, areszt

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Koniec telenoweli

Niechciana nieruchomość na Mazurach wreszcie ma nabywcę. Budynki stoją puste od czterech lat

Po prawie dwóch latach starań, ostródzkie starostwo znalazło chętnego nabywcę na kompleks zabudowań po dawnym areszcie śledczym w Ostródzie. Nieużytkowana od 2018 r. nieruchomość osiągnęła w przetargu cenę prawie 900 tys. zł. Początkowa cena była jednak prawie o połowę wyższa.

Koniec telenoweli z aresztem w Ostródzie

Jest nabywca na kompleks zabudowań po dawnym areszcie śledczym w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Próby sprzedaży dawnego aresztu dla kobiet ostródzkie starostwo podejmowało od blisko dwóch lat. Początkowo cena wywoławcza wynosiła ponad 1,6 mln zł, potem stopniowo ją obniżano do 1,2 mln zł, ale przetargi kończyły się wynikiem negatywnym. Tym razem cenę wywoławczą ustalono na 890 tys. zł.

Jak poinformowało w komunikacie starostwo, do przetargu został dopuszczony jeden uczestnik, który wpłacił wadium. Zaoferował on cenę 898 tys. 900 zł i tym samym został ustalony na nabywcę nieruchomości.

W skład kompleksu dziewięciu zabudowań dawnego aresztu wchodzi m.in. główny budynek penitencjarny, wartowania z salą widzeń, magazyny i pomieszczenia administracyjne. Obiekty stoją puste od kilku lat. Starostwo planowało utworzyć tam ośrodek socjoterapii dla młodzieży, ale zrezygnowało ze względu na koszty. Po uzyskaniu zgody wojewody warmińsko-mazurskiego wystawiono nieruchomość na sprzedaż. Według samorządowców nieruchomość jest atrakcyjna ze względu na swoje położenie - w pobliżu ostródzkiego bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej części miasta.

CZYTAJ TEŻ: Zatłukli taboretem przez pieniądze?! Akt oskarżenia o zabójstwo w Dobrym Mieście

Jan Tomaszewski radzi Czesławowi Michniewiczowi

Areszt w Ostródzie od czterech lat stoi pusty

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego zbudowano przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX w. Od początku obiekt pełnił funkcję więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.Ostatni kapitalny remont przeprowadzono tam w 1973 r. W ocenie służby więziennej położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, co miało służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Od tego czasu budynki przy ul. Olsztyńskiej są niewykorzystywane. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Z Warmii i Mazur do Hollywood. Polski kandydat do Oscara był kręcony w naszym regionie

Sonda
Czy znasz kogoś, kto siedzi teraz w więzieniu?
Nasi Partnerzy polecają