Z Warmii i Mazur do Hollywood. Polski kandydat do Oscara był kręcony w naszym regionie

i

Autor: AKPA Jerzy Skolimowski, reżyser filmu "IO".

Będzie Oscar?

Z Warmii i Mazur do Hollywood. Polski kandydat do Oscara był kręcony w naszym regionie

Film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Film był kręcony m.in. na Warmii i Mazurach. "IO" będzie można obejrzeć w kinach od 30 września.

"IO" powalczy o Oscara. Film powstawał przez ponad 2 lata

Film "IO" nakręcono m.in. dzięki pomocy Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. - Kręcenie filmu zajęło 2,5 roku. Mieliśmy przypadki COVID-19 w ekipie, były przeróżne problemy. Logistycznie też był to bardzo trudny film, gdyż kręciliśmy go w wielu miejscach, uzyskawszy finansową pomoc regionów. Oczywiście, musieliśmy w tych właśnie regionach też dokonywać zdjęć. A więc w gruncie rzeczy kręciliśmy się po Polsce od południa po północ. Był to trudny film, ale udało się - wspominał pracę nad filmem Jerzy Skolimowski, reżyser "IO".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Joanna Opozda podpadła fankom. Chodzi o zdrowie Vincenta!

Skandal na Oscarach! Will Smith uderzył prowadzącego

"IO" polskim kandydatem do Oscara. "Jednogłośny werdykt"

Decyzję o wyborze "IO" na polskiego kandydata do Oscara ogłoszono we wtorek (30 sierpnia) podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podjęła ją siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej, producentki docenionej Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego "Idy".

Jak podkreśliła Puszczyńska, werdykt zapadł jednogłośnie. - Dzieje cyrkowego osiołka, jego droga w poszukiwaniu wolności i miłości są pretekstem do rozmowy o uniwersalnych europejskich wartościach, o okrucieństwie ludzi wobec zwierząt i wobec siebie nawzajem. Emocjonalne, wspaniałe kino. Wzrusza, skłania do głębokich refleksji nad kondycją współczesnego świata. To był główny powód, dla którego komisja zdecydowała, że to właśnie +IO+ będzie reprezentował Polskę - zwróciła uwagę Puszczyńska.

Puszczyńska poinformowała, że amerykańskim dystrybutorem "IO" jest firma Sideshow, która odpowiada za sukces m.in. "Drive My Car", a przedoscarowym PR-em filmu zajmie się m.in. firma Acme i jej przedstawicielka Nancy Willen, w przeszłości odpowiedzialna za "Idę" i "Zimną wojnę". - Myślę więc, że film jest naprawdę w bardzo dobrych rękach i teraz nam wystarczy tylko trzymać kciuki - stwierdziła.

CZYTAJ TEŻ: "Wszystkiego najlepszego, s*ko!". Tak Krystian Ochman świętował urodziny siostry

Film "IO" w kinach od 30 września

Jerzy Skolimowski zaznaczył, że jest bardzo dumny, że jego film będzie reprezentować polską kinematografię. - To nie pierwszy już zresztą raz, ale tym razem mam nadzieję, że będzie inaczej niż w poprzednich próbach, ponieważ ten film jest inny od wszystkich, jakie zdarzyło mi się zrobić. Różni się tym, że to jest film zrobiony z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę. Zarówno mnie, jak i Ewę, naprawdę obchodzi los zwierząt. Chcieliśmy zabrać głos w imieniu tych, którzy nie mogą zabrać głosu, tych bezbronnych stworzeń, które są w tak makabryczny sposób wykorzystywane we współczesnym świecie - powiedział reżyser.

Światowa premiera "IO" odbyła się w maju w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Film uhonorowano nagrodą jury. W sierpniu tytuł trafił na listę produkcji, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. We wrześniu natomiast obraz Skolimowskiego będzie rywalizował w konkursie głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin trafi 30 września.

O czym jest film "IO"?

Tytułowym bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).

95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mucha pobiła Lipowską i Mroczków. Sensacja w "M jak miłość"

Sonda
Czy film "IO" otrzyma Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki