Uczniowie

i

Autor: Pixabay Kilka tysięcy ukraińskich dzieci rozpocznie naukę w warmińsko-mazurskich szkołach. Zdj. ilustracyjne.

Warmińsko-mazurskie

Rozpoczęcie roku szkolnego. Ilu uczniów z Ukrainy rozpocznie naukę od 1 września?

2022-09-01 13:56

Warmińsko-mazurskie kuratorium szacuje, że naukę w szkołach w regionie rozpocznie ponad 4,5 tysiąca ukraińskich dzieci. Jak informuje wicekurator Wojciech Cybulski, zdecydowana większość z nich uczyć się będzie w szkołach podstawowych.

Początek roku szkolnego na Warmii i Mazurach

Szacujemy, że ponad 4,5 tys. uczniów ukraińskich rozpocznie we wrześniu naukę w szkołach na Warmii i Mazurach. Tyle bowiem kończyło poprzedni rok szkolny w szkołach w regionie. Szczegółowe dane będziemy mieć w kolejnych tygodniach września. Zdecydowana większość z nich, bo ok. 80 proc. będzie się uczyć w podstawówkach, pozostali w szkołach średnich – precyzuje Wojciech Cybulski. Wicekurator przypomniał, że uczniowie szkół średnich z Ukrainy w poprzednim roku pozostawali w ukraińskim systemie kształcenia, ucząc się online.

Wskazał, że ukraińscy uczniowie w polskich szkołach będą mogli nadal uczęszczać do oddziałów przygotowawczych lub dołączyć do klas z polskimi uczniami. O tworzeniu oddziałów przygotowawczych decyduje dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę liczbę uczniów i poziom znajomości języka polskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Z Warmii i Mazur do Hollywood. Polski kandydat do Oscara był kręcony w naszym regionie

Campus Polska 2022 Sonda młodzi o ministrze Czarnku i podręczniku do HiT

Ilu uczniów z Ukrainy w olsztyńskich szkołach?

Olsztyński ratusz podał, że od września w szkołach podstawowych i średnich nie będzie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy – wszystkie dzieci będą uczyły się w klasach z polskimi uczniami.

Chęć nauki w szkołach podstawowych zgłosiło 339 uczniów.Jest to mniej niż było w czerwcu tego roku, bo wówczas w podstawówkach Olsztyna było 519 uczniów – poinformował PAP Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego ratusza.

Do szkół średnich w Olsztynie będzie chodzić 114 ukraińskich uczniów. To bardzo znaczny wzrost z porównaniu z czerwcem, bo wówczas w klasach z polskimi dziećmi było zaledwie 14 młodych Ukraińców.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Opel wjechał w drzewo, kierowca zmarł w szpitalu. Tragiczny wypadek na Mazurach

Do przedszkoli Olsztyna od 1 września będzie chodziło 138 maluchów z Ukrainy.

Sonda
Boisz się powrotu nauki zdalnej do szkół?
Nasi Partnerzy polecają