Rusza głosowanie nad Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim. Na liście jest 120 projektów

i

Autor: UM Olsztyn

Inwestycje

Olsztyński Budżet Obywatelski. Rusza głosowanie. Na liście jest 120 projektów

2023-06-05 11:24

W poniedziałek (5 czerwca) rozpoczęło się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru jest 31 przedsięwzięć miejskich oraz 89 osiedlowych. Na zadania przeznaczono łącznie 7,5 mln zł.

Rusza głosowane nad 10. edycją OBO

W poniedziałek rozpoczęło się głosowanie nad jubileuszową, 10. edycją OBO, które potrwa do 18 czerwca. Mieszkańcy mają do wyboru 31 zadań miejskich i 89 osiedlowych. Do rozdysponowania jest 7,5 mln zł. Każdy może zagłosować maksymalnie na trzy przedsięwzięcia miejskie i trzy osiedlowe. Jak co roku, podzielono je na projekty „twarde” i „miękkie”. W przypadku tych pierwszych, to zadanie musi się zmieścić w 800 tys. zł, a limit w przypadku drugich to 100 tys. zł. Przypomnijmy, że do trwającej edycji OBO zostały złożone 172 wnioski: 131 osiedlowych oraz 42 miejskie. Po sprawdzeniu ich pod względem formalnym i merytorycznym, do głosowania zostało skierowanych 120 projektów.

OBO 2024. Kto może głosować?

Głosować może każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Można to zrobić internetowo albo drogą tradycyjną, wypełniając przygotowane przez ratusz karty. Zasady są takie same, jak rok temu. Jednak tym razem urzędnicy zaprosili do szerszej współpracy rady osiedlowe oraz stworzyli większy zespół opiniujący. Zmienił się także termin głosowania, bo zazwyczaj odbywało się ono jesienią, a nie w czerwcu. Zdaniem urzędników, olsztynianie coraz częściej wybierają te projekty, które dotyczą ich osiedla oraz najbliższej okolicy.

Na jakie projekty można głosować w OBO 2024?

Na liście znalazło się łącznie 120 projektów. Wśród najpopularniejszych pomysłów były m.in. remonty chodników, budowa ścieżek pieszo-rowerowych, powstanie nowych parków, inwestycje w infrastrukturę sportową, wydarzenia kulturalne czy imprezy „pod chmurką”. Do najciekawszych zadań należą m.in. „Wędrówka ilustracyjno-narracyjnego teatru Kamishibai osiedlami Olsztyna. Serce miasta - przedstawienie dla rodzin z muzyką na żywo. Uszka miasta - warsztaty teatru dla rodzin”, „Teatr Tańca”, „Największe w Polsce pole do gry w disc golfa w Olsztynie”, „Ścieżki sensoryczne”, „Rzeźba osiedleńców, którzy przybyli do Olsztyna po 1945 roku i odbudowali nasze miasto po wojnie”, „Po prostu GRAJ! Fortepian, który gra cały rok - jako odbudowa poCovidowej zapaści na rynku słuchaczy muzyki na żywo dla Miasta Olsztyna”, „Ratujmy Jezioro Długie” oraz „Olsztyńskie Dni z Folklorem”, a także stworzenie „kalendarza słonecznego” przy ławeczce Kopernika czy postawienie 15 rzeźb nawiązujących do regionalnych baśni i legend. Pełna lista zadań dostępna jest na stronie internetowej urzędu.

Zwycięskie zadania zostaną ogłoszone 12 lipca.

Rolkarze opanowali Warszawę w Dzień Dziecka
Źródło: Rusza głosowanie nad Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim. Na liście jest 120 projektów