Są ŚMIERTELNYM niebezpieczeństwem na drogach. Specjaliści ostrzegają!

2020-12-02 13:21 sch
Leśnicy ostrzegają! / Zdjęcie poglądowe
Autor: pasja1000 / Pixabay.com

Samochody to ogromne maszyny, jednak nawet one mogą przegrać starcie z nimi. Kierowcy! Uważajcie na... łosie! Końcówka roku to czas, w którym te potężne zwierzęta szukają żerowisk. Czasami trasa ich wędrówek przebiega przez drogi, którymi poruszają się kierowcy. Leśnicy z Lasów Państwowych w Olsztynie i policjanci przestrzegają przed łosiami. Co gorsza, łosi - w przeciwieństwie do wielu gatunków - jest więcej niż kilkanaście lat temu.

Waży 750 kilogramów i nie boi się wilków

Potrafi mieć 3 metry długości i waży nawet 750 kilogramów! To łoś, jedno z największych zwierząt, jakie możemy spotkać w lasach. Niespecjalnie boi się człowieka. Porusza się dostojnie, ale potrafi być bardzo szybki. Za szybki dla kierowców i hamulców ich samochodów.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym łosie szukają nowych żerowisk. Opuszczają bagna i ruszają do nowych lasów. Aby to zrobić, często muszą przeciąć drogi przeznaczone dla ludzi. Co gorsza dla kierowców, łosi jest coraz więcej. Wprowadzono całoroczny zakaz polowań na te zwierzęta. W lasach łosie czują się coraz pewniej. Wszystko dlatego, że znacznie gorzej niż one przędą wilki, ich naturalny wróg.

Łosie na drogach. Trzeba uważać

Kiedy samochód uderza w ptaka, psa lub kota, zwierzę zazwyczaj bez szans. W tym przypadku, role mogą się odwrócić. To samochód i zamknięty w nim kierowca może ucierpieć w starciu z łosiem. Poza tym, w odróżnieniu np. od sarny, łoś nie jest płochliwy. Nie przestraszy go widok jadącego samochodu. Policjanci i leśnicy apelują o ostrożność podczas jazdy między leśnymi terenami.

Bobry całują się w wodzie