Strajk kobiet w Olsztynie

i

Autor: KIC Protest kobiet w Olsztynie, 26 października.

Strajk Kobiet w Olsztynie. Sprawa 14-latki. Sąd podjął decyzję!

2020-11-04 13:19

Sąd Rejonowy w Olsztynie odmówił wszczęcia postępowania wobec 14-letniej dziewczyny, uczestniczącej w jednym ze strajków kobiet, odbywających się w Olsztynie. Decyzja w tej sprawie nie jest prawomocna.

Strajk kobiet w Olsztynie. 14-latka była "zagrożona demoralizacją"?

Przypomnijmy, że 30 października Komenda Miejska Policji w Olsztynie skierowała do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie dokumentację dotyczącą 14-letniej mieszkanki Olsztyna, która według policji miała być zagrożona demoralizacją.

W przesłanych do sądu materiałach policji znalazła się m. in. sporządzona przez funkcjonariusza notatka urzędowa dotycząca interwencji podczas jednego z protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych, który odbył się w dniu 26 października 2020 r. na terenie Olsztyna. Według policji było to nielegalne zgromadzenie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk Kobiet w Olsztynie. 14-latka odpowie za współorganizację protestu! Był nielegalny!

14-latka na strajku kobiet w Olsztynie. Jest decyzja sądu

Policja, która patrolowała miejsce tego protestu, zarzuciła 14-letniej dziewczynie, że idąc na czele dużej grupy ludzi i niosąc transparent, miała wykrzykiwać wulgarne hasła oraz wprowadzić protestujących na jezdnię na placu Ofiar Katynia. Oprócz tego nieletnia miała też nie stosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

CZYTAJ TEŻ: Olsztyn: 14-latka podejrzana o organizację Strajku Kobiet. Policja: to DEMORALIZACJA [NOWE FAKTY]

W środę (4 listopada) zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wobec nastolatki z uwagi na brak podstaw do jego wszczęcia. Wcześniej sąd ustalił, że 14-latka nie była wcześniej notowana w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie jako nieletni sprawca czynów karalnych.

- Z uwagi na to, że postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym - bez udziału stron - uzasadnienie orzeczenia sądu może być sporządzone tylko na wniosek stron. Strony mają na to 7 dni. Do tej chwili takie wnioski jeszcze nie wpłynęły - mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sonda
Czy popierasz Strajk Kobiet?
Gen. Skrzypczak: Stan wyjątkowy jest konieczny! Pandemia i protesty wymykają się spod kontroli [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki