Strajk kobiet w Olsztynie. Co się działo na ulicach miasta? [27 października]

2020-10-28 13:23 sch
Ogólnopolski Strajk Kobiet chce dymisji rządu
Autor: PAP/Mateusz Marek Ogólnopolski Strajk Kobiet chce dymisji rządu

Za nami kolejny dzień ogólnopolskiego strajku kobiet. Protesty i marsze odbyły się również w Olsztynie. Demonstrantów było znacznie mniej niż w poniedziałek, jednak i tym razem zwolennicy i przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego skonfrontowali się ze sobą pod bazylika konkatedralna św. Jakuba w centrum Olsztyna.

Strajk kobiet. Olsztyn, 27 października. Co się działo?

W stolicy Warmii i Mazur wtorkowa manifestacja odbyła się pod nazwą „Zwiedzamy Olsztyn”. Jej początek miał miejsce we wtorek (27 października) o godz. 17 pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Dąbrowszczaków. Protestujący zapalili znicze pod siedzibą PiS. Grupa licząca 300-400 osób, czyli znaczniej skromniejsza niż w poniedziałek, ruszyła w kierunku katedry.

Były tam również osoby, które pilnowały wejścia do świątyni. Kto blokował dostępu do kościoła? Organizatorami była organizacja religijna Bractwo Przedmurza - Komturia Warmińska. Jak poinformowali organizatorzy akcji, razem z nimi wejścia do katedry pilnowali mężczyźni ze środowisk katolickich i świeckich oraz kibice Stomilu Olsztyn.

- Finał jest taki że znów obroniliśmy olsztyński kościół katedralny przed napaścią proaborcjonistów. Dziękujemy także wiernym, którzy przybyli odprawić publiczną modlitwę za duszę grzeszników i apostatów chcących wedrzeć się na teren Bazyliki Katedralnej - tak napisało po wtorkowych protestach Bractwo Przedmurza.

Strajk kobiet w Olsztynie. Kibice Stomilu. "Nie pozwolimy na niszczenie zabytków"

Do sytuacji z wtorkowych protestów odnieśli się również kibice Stomilu Olsztyn. - W nawiązaniu do wielu internetowych komentarzy i fałszywych informacji rozpowszechnianych przez osoby, które próbowały dostać się dziś pod katedrę, postanowiliśmy zająć swoje stanowisko. Wbrew obiegowej opinii uczestników protestu, nie kierowaliśmy żadnej agresji w stronę manifestujących. W żaden sposób nie stoimy w sprzeciwie do walki o prawa kobiet, uważamy jednak, że jest on sprytnie wykorzystywany przez skrajnie lewicowe organizacje do ataków na kościoły, pomniki i inne zabytki dziedzictwa kulturowego. W związku z tym podjęliśmy dziś decyzję, w myśl której manifestacja organizowana przez olsztyńskie struktury partii Razem nie dostanie się pod olsztyńską bazylikę konkatedralną - czytamy w piśmie olsztyńskich kibiców.

- [...] Jesteśmy jednak zgodni, że kultura chrześcijańska jest dziedzictwem naszego regionu i nie pozwolimy na niszczenie jej zabytków pod płaszczem protestów. Każdy akt występowania przeciwko wartościom narodowym spotka się z naszą zdecydowaną reakcją.

Strajk kobiet. Gdzie będą protesty na Warmii i Mazurach?

W środę (28 października) zaplanowano kolejne protesty na Warmii i Mazurach. Manifestacji należy spodziewać się m.in. w Olsztynie i Giżycku.

Protest studentów Uniwersytetu Gdańskiego