Ratownicy medyczni z Olsztyna

i

Autor: Fundacja KEZO W Olsztynie powstała pierwsza na świecie aplikacja dla ratowników medycznych, która umożliwia zdalne otwieranie szlabanów i klatek schodowych.

Szlabany i klatki schodowe to zmora ratowników medycznych. W Olsztynie pomaga im specjalna aplikacja [WIDEO]

2020-12-01 11:48

W pomaganiu potrzebującym liczy się czas. Karetki pogotowia mkną przez miasto do potrzebujących i zazwyczaj zjawiają się po kilku minutach, ale co z tego, kiedy ratownicy nie mogą wjechać pod dom lub mieszkanie, ponieważ szlabany i klatki schodowe są zamknięte? W Olsztynie znaleziono na to sposób. Powstała pierwsza na świecie aplikacja dla ratowników medycznych, która umożliwia otwieranie szlabanów, bram i klatek schodowych. Jak to możliwe?

Problem karetek pogotowia. O szlabanach i bramach mówi się rzadko

Odgrodzonych i zamkniętych osiedli powstaje w Polsce coraz więcej. To poważny problem dla załóg pogotowia ratunkowego. Coraz częściej problemem dla karetki nie jest pokonanie kilku kilometrów w krótkim czasie, ale uporanie się z zamkniętymi bramami lub szlabanami. - Coraz częściej spotykamy się z taką sytuacją, że ambulans zostaje przed szlabanem lub bramą - mówi mówi Krzysztof Jurołajć, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Ratownicy mają ze sobą do zabrania mnóstwo ciężkiego sprzętu. - Wykonujemy telefon zwrotny do osoby, która to zgłosiła, ale często jest tak, że osoba, która sama wezwała pogotowie, nie jest już w stanie otworzyć nam szlabanu lub bramy - opowiada Jurołajć. Brama lub szlaban są zamknięte, więc ratownicy czasami zostawiają nosze, aby szybciej dotrzeć do potrzebujących.

Szlabany zmorą ratowników medycznych

Szlaban zamknięty, potrzebujący czeka

Czasem nie można też szybko wrócić z miejsca zgłoszenia do szpitala, bo szlaban, choć otwarty, po chwili znów się zamyka. - Osoba w ambulansie jest nieprzytomna i nie otworzy szlabanu z powrotem. Ktoś, np. sąsiedzi mogą nas zauważyć, ale w nocy szanse na to maleją - zauważa rzecznik WSPR w Olsztynie.

W Olsztynie znaleziono na to sposób. W stolicy Warmii i Mazur powstała pierwsza na świecie aplikacja dla ratowników medycznych, która w połączeniu z technologią internetu rzeczy umożliwia zdalne otwieranie szlabanów i klatek schodowych.

Jak działa aplikacja otwierająca szlabany ratownikom?

Innowacyjne rozwiązanie z rodzaju internetu rzeczy (IoT - Internet of Things), polegające na uniwersalnym dostępie do szlabanów, bram i domofonów dla służb ratowniczych weszło właśnie w fazę szerokich testów w Olsztynie. Prace nad aplikacją trwały dwa lata.

- Jest to pierwsze na świecie wdrożenie technologii "blockchain" do interakcji ze smartcity, z miastami. A aplikacja jest bardzo intuicyjna. Na ekranie widzę, który szlaban jest najbliżej mnie i tylko klikam "otwórz" - mówi dla RMF FM Szymon Fiedorowicz, twórca tej aplikacji. Olsztyńscy ratownicy już zwracają uwagę, że aplikacja ułatwia im pracę i skraca czas potrzebny, aby otworzyć szlabany lub klatki schodowe.

Sonda
Gdy szczepionka będzie dostępna zaszczepisz się?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki