Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. W lipcu ma być gotowy Kanał Grunwaldzki

2021-06-08 14:35
Kanał Grunwaldzki
Autor: Wikipedia Commons Prace przy remontach kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przebiegają zgodnie z harmonogramem. W lipcu gotowy ma być Kanał Grunwaldzki.

Prace przy remontach czterech kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przebiegają zgodnie z harmonogramem. W lipcu gotowy ma być pierwszy z nich - Kanał Grunwaldzki. O zaawansowaniu prac na kanałach między Giżyckiem a Mikołajkami poinformowano podczas wtorkowego briefingu nad Kanałem Grunwaldzkim z udziałem prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy. Jak przypomniano, mimo trwających prac, wszystkie szlaki żeglugowe pozostają otwarte.

- O potrzebie tych remontów niech świadczy fakt, że w ciągu czerwcowego długiego weekendu prześluzowaliśmy przez śluzy Guzianka I i Guzianka II około 800 jednostek. To bardzo dużo. Widać, że Mazury cieszą się powodzeniem - powiedział Przemysław Daca i zaapelował do osób, które pływają po mazurskich kanałach o zwracanie uwagi na znaki nawigacyjne, stosowanie się do nich i przestrzeganie przepisów żeglugowych.

- Mam sygnały, że przy tak intensywnych pracach jednostki pływają zbyt szybko, stwarzając zagrożenie dla wykonywanych prac budowlanych i pracowników - wyjaśnił. Przy przekraczaniu dozwolonych prędkości, motorówki czy skutery wodne wytwarzają fale, które mogą np. uszkadzać szalunki i nabrzeża.

Prezes Wód Polskich poinformował, że na wszystkich czterech kanałach prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. - Nie przewidujemy żadnych opóźnień - zapewnił Daca.

W lipcu oddany do użytku ma być Kanał Grunwaldzki. Remont Kanału Tałckiego powinien zakończyć się w listopadzie, Kanału Mioduńskiego w lipcu 2022 roku, a Kanału Szymońskiego - do kwietnia 2023 roku. Łączny koszt tych prac sięga blisko 100 milionów złotych.

Do końca czerwca ruch na Kanałach Grunwaldzkim i Szymońskim będzie odbywał się obustronnie, natomiast na Tałckim i Mioduńskim czasowo prowadzona będzie ręczna regulacja ruchu jednostek lub sygnalizacja świetlna. Daca przekazał również, że w drugiej połowie roku ma zostać ogłoszony przetarg na remont Kanału Łuczańskiego.

Dzięki inwestycji na pięciu kanałach zostanie zmodernizowanych w sumie 8,5 km kluczowych szlaków wodnych od Mikołajek do Giżycka. Pozwoli to usprawnić ruch żeglugowy i ma wspomóc rozwój turystyczno-gospodarczy regionu.

Zadanie realizowane jest przez PGW Wody Polskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, zrzeszającym lokalne samorządy.

Super Raport 08.06 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska, prof. Antoni Dudek - politolog, historyk), Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE