Nowa atrakcja turystyczna w Szczytnie. O tym miejscu pisał Sienkiewicz w "Krzyżakach"

2021-06-05 7:00
Zamek w Szczytnie
Autor: Wikipedia Commons Od soboty, 5 czerwca, turyści mogą oglądać odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie na Mazurach.

Od soboty, 5 czerwca, turyści mogą oglądać odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie na Mazurach. Szczytnowski zamek nieodłącznie kojarzy się z powieścią "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. W tamtejszym zamku pisarz umieścił akcję uwięzienia i okaleczenia Juranda ze Spychowa.

Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami PAP, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to kolejna atrakcja turystyczna miasta. Podkreślił chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli. Rewitalizacja trwała blisko 3 lata.

- Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział Mańkowski i dodał, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.

Ruiny zamku w Szczytnie zyskały fosę. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

- Myślę, że to miejsce stanie się dużą atrakcją turystyczną. Zamków krzyżackich jest dużo, ale ten jeden jest związany z Sienkiewiczem i jego powieścią - podkreślił burmistrz Szczytna. Zrewitalizowana budowla mieści się przy ulicy Sienkiewicza, a w pobliżu znajduje się popiersie pisarza.

Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.

Organizatorzy zapraszają na uroczyste otwarcie zamku w sobotę i zapowiadają, że ze względu na pełnione przez niego różne funkcje, otwarcie będzie zaaranżowane po części w stylu średniowiecznym, po części w stylu myśliwskim.

Zwiedzający będą mogli podziwiać historyczne mury i wykopane pomieszczenia, a w sali całorocznej będzie można obejrzeć również wystawę reliktów, które zostały odnalezione podczas wykonywania prac. Przez cały dzień na zamku będą się odbywać różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy, wystrzały z armaty.

Zaskakujące odkrycie podczas drążenia tunelu. Robotnicy odkryli tajemniczą sztolnię
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE