Węgiel

i

Autor: Pixabay Węgiel od samorządów. Do kiedy gminy muszą złożyć deklarację?

Olsztynianie będą marznąć zimą?

W Olsztynie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego. Brakuje węgla

2022-11-04 6:59

Odbyło się coroczne spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zbliżającej się zimy. Przedstawiciele służb odpowiadających m.in. za bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna omawiali stan przygotowania do tej pory roku. Na ten sezon ciepłownia MPEC potrzebuje 55 tys. ton węgla. W tej chwili zgromadzone jest 31,5 tys. ton. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Ile węgla brakuje w Olsztynie?

Jak podkreślają przedstawiciele olsztyńskiego magistratu, tegoroczny sezon zapowiada się szczególnie, m.in. ze względu na problemy związane z zaopatrzenie w opał oraz ceny paliw używanych do ogrzewania. - Działamy w 24-godzinnym trybie, jesteśmy gotowi do rozwiązywania problemów - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Konrad Nowak. - W wiadomo, że zima jest czasem naszej najintensywniejszej pracy. Przygotowujemy wszystkie urządzenia do działania. Realizowane są przeglądy i remonty, żeby nasze kotłownie oraz ciepłownie mogły pracować bez zarzutu.

Na ten sezon ciepłownia MPEC potrzebuje 55 tysięcy ton węgla. W tej chwili zgromadzone jest tylko 31,5 tysiąca ton, a oczekiwana dostawa to kolejnych 8 tysięcy. ton. Brakujące 15 tysięcy ton powinno zostać uzupełnione na początku 2023 roku. Podobnie wygląda sytuacja z biomasą - zapotrzebowanie to około 55 tysięcy ton rocznie, a na dziś zakontraktowane jest niemal 30 tysięcy ton. Reszta - w przyszłym roku.

Co ważne - tylko do końca roku ciepło do miejskiej sieci będzie dostarczane przez Michelin. Od kolejnego roku zacznie działać ciepłownia szczytowa w powstającej przy ul. Bublewicza Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?

Drogowcy w Olsztynie szykują się do zimy

Tradycyjnie do zimy przygotowany jest Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, który dba m.in. o odśnieżanie dróg, schodów i chodników. Jezdnie dzielone są na drogi strategiczne dla miasta - krajowe, wojewódzkie i te po których jeżdżą autobusy. W dalszej kolejności w zakresie standardów utrzymania są drogi ważne dla ruchu osiedlowego, a na końcu pozostałe.

- Zgromadziliśmy już dwa tysiące ton soli, a w poprzednim sezonie zużyliśmy łącznie 2,3 tys. ton - mówi dyrektor ZDZiT, Marcin Szwarc. - Szybko zgromadziliśmy te zapasy, które powinny nam starczyć do stycznia, a nawet lutego. Sól udało nam się kupić w dobrej cenie. W tym roku do odśnieżania będzie używanych po pięć pługopiaskarek i pługosolarek oraz po cztery pługi ciężkie, pługi lekkie i ciągniki z posypywaczami.

Bezdomni mogą liczyć na pomoc. Są miejsca w schronisku i noclegowni

Okres jesienno-zimowy jest zawsze szczególnie dotkliwy dla osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych i bezdomnych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje całodobowe usługi opiekuńcze, poza tym działają dzienne ośrodki wsparcia oraz domy samopomocy.

- Ponadto wydajemy gorące posiłki osobom potrzebującym, mamy Korpus Wsparcia Seniorów i asystentów osób niepełnosprawnych - mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor olsztyńskiego MOPS. - Jesteśmy gotowi do sezonu zimowego, nasi pracownicy dyżurują właściwie całodobowo, ponieważ między godziną 15:15 a 7:00 działa zespół interwencyjny, który reaguje w sytuacjach zagrażających życiu.

Wciąż są wolne miejsca w schronisku dla bezdomnych (na 36 dostępnych zajęte są 22 miejsca) i noclegowni (na 66 miejsc zajęte są 62). Zarówno policja, jak i straż miejska współpracują z MOPS-em, by monitorować liczbę osób bezdomnych.

- Apelujemy o to by nie pozostawać obojętnymi na potrzeby osób wymagających szczególnego wsparcia. Nasi dyżurni i dzielnicowi zbierają zgłoszenia i monitorują liczbę bezdomnych oraz miejsca ich przebywania. – mówi komendant miejski policji w Olsztynie, mł. insp. Piotr Koszczał.

Zima to szczególny czas także dla zwierząt. Pracownicy schroniska dokonali przeglądu wszystkich bud, zgromadzili zapas słomy, która jest używana do ocieplania legowisk. Choć jest wystarczająca na tę chwilę ilość karmy, przedstawiciele instytucji zachęcają do wspierania schroniska choćby ze względu na rosnące koszta pożywienia dla zwierząt.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Waldemar Buda o o braku pieniędzy z KPO: "Wychodzenie z dużymi środkami na rynek nie jest konieczne" [Sedno Sprawy]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki