Powstanie Warszawskie - program obchodów rocznicy w 2018

i

Autor: fot. Agnieszka Sniezko/East News/EAST NEWS Muzeum Powstania Warszawskiego

W Olsztynku zmarł uczestnik Powstania Warszawskiego. Zygmunt Jatczak, ps. Ryszard, miał 97 lat

2021-02-11 9:10

W wieku 97 lat zmarł Zygmunt Mieczysław Jatczak ps. Ryszard, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, a po wojnie żołnierz Legii Cudzoziemskiej, odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej. O śmierci kombatanta poinformowały władze miejskie Olsztynka, w którym Jatczak mieszkał przez wiele lat.

- Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 9 lutego, w wieku 97 lat, zmarł wieloletni mieszkaniec Olsztynka, Pan Zygmunt Mieczysław Jatczak, ps. Ryszard - podano w kondolencjach od władz miasta zamieszczonych w środę na oficjalnej stronie magistratu.

Zygmunt Jatczak, ps. Ryszard. Kim był?

Zmarły kombatant był żołnierzem AK, powstańcem warszawskim, a po wojnie żołnierzem Legii Cudzoziemskiej. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Walecznych za Powstanie, francuskim Orderem Narodowym Legii Honorowej i Medaille Militaire za walkę w Indochinach.

Zygmunt Jatczak urodził się 1 stycznia 1924 r. w Warszawie. Jego ojciec, funkcjonariusz Policji Państwowej, zmarł przed II wojną światową. Matka sama wychowywała jego i trzy siostry.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pedofil wyszedł z więzienia i NĘKAŁ DZIECI! Prokuratura w Olecku wszczęła śledztwo

W styczniu 1943 r. został zatrzymany podczas ulicznej łapanki, trafił na Pawiak, a stamtąd do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zwolniono go po dwóch miesiącach, dzięki wstawiennictwu komendanta granatowej policji w Warszawie ppłk. Aleksandra Reszczyńskiego, ze względu na przedwojenną służbę ojca.

Po powrocie do Warszawy wstąpił do konspiracji, przyjmując pseudonim Ryszard. Był żołnierzem oddziału por. Tadeusza Janickiego "Czarnego", wchodzącego w skład oddziałów dyspozycyjnych Kedywu Komendy Głównej AK.

W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionie "Miotła", a następnie batalionie "Czata 49", należących do Zgrupowania Radosław. Przeszedł szlak bojowy: Wola - Stare Miasto – kanały - Śródmieście Północ – Śródmieście Południe. Podczas walk był trzykrotnie ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po powstaniu trafił do obozu przejściowego w Ożarowie, następnie do Stalagu XB Sandbostel, a pod koniec lutego 1945 r. przeniesiono go do obozu jenieckiego w Westertimke.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To był polski REKORD ZIMNA! –42 stopnie na termometrze. Jak oni to wytrzymali?

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani
Sonda
Czy uważasz, że Powstanie Warszawskie było potrzebne?

Po wyzwoleniu znalazł się w oddziałach wartowniczych w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech. Zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej, w latach 1947-1952 służył w szeregach 13. Półbrygady. Po szkoleniu w Algierii trafił na południe Indochin, gdzie uczestniczył w walkach toczonych przez wojska francuskie z siłami komunistycznego Wietnamu. Jako uczestnik i weteran wojny indochińskiej był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Medaille de Blesses i Medaille Militaire.

Po zakończeniu pięcioletniego kontraktu w Legii Cudzoziemskiej zamieszkał we Francji. W 1959 r. wrócił do Polski, osiedlił się w Olsztynku w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie mieszkał przez resztę życia. W lipcu 2017 r. został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Republikę Francuską.

CZYTAJ TEŻ: W Olsztynie 12 lutego otworzy się TYLKO JEDNO kino. Jaki będzie repertuar? [LISTA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki