Zalewo. Rodzice 5-latka przed sądem po jego "wybryku". Co się stało?

2022-01-26 14:44
Chłopiec
Autor: Pixabay W gminie Zalewo 5-letni chłopiec złamał zasady kwarantannty. Zdj. ilustracyjne.

Pięcioletni chłopiec z gminy Zalewo (woj. warmińsko-mazurskie) powinien przebywać w domu na kwarantannie. Tymczasem maluch pojechał z bratem ciągnikiem na pole. Policjanci wystąpili do sądu o ukaranie rodziców, którzy pozwolili chłopcu na ten wyjazd.

"Ucieczka" pięciolatka z kwarantanny wyszła na jaw podczas policyjnej kontroli osób objętych decyzjami o kwarantannie. Okazało się, że chłopca nie ma na terenie ogrodzonej posesji. - Rodzice oświadczyli, że pozwolili mu pojechać ze starszym bratem ciągnikiem na pole, aby wykonać z nim zlecone prace - powiedziała PAP st. asp. Joanna Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Mundurowi poinformowali o tej sytuacji powiatowego inspektora sanitarnego, który wszczął postępowanie administracyjne. Na dodatek policjanci dodatkowo sporządzili dokumentację do sądu w celu ukarania rodziców.

Czym jest kwarantanna? Ile trwa? Czego nie wolno robić?

Warmińsko-mazurscy policjanci każdego dnia ujawniają przypadki łamania obowiązujących obecnie zakazów i zasad kwarantanny. Mundurowi apelują do mieszkańców, aby stosowali się do wprowadzonych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Od wtorku (25 stycznia) weszło w życie rozporządzenie skracające z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z nim - w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia - kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach. Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Sonda
Złamałaś/ złamałeś kiedykolwiek zasady związane z kwarantanną?
Super Raport 26.01 (Goście: Leszek Miller - były premier oraz dr Małgorzata Bonikowska - prezes CSM) Sedno Sprawy: Artur Dziambor
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE