Zaskakujące zjawisko na Warmii i Mazurach. Czym jest "pełzająca wiosna"?

2021-03-05 11:30 PAP sch
Gil
Autor: Pixabay Zaskakujące zjawisko na Warmii i Mazurach. Czym jest "pełzająca wiosna"?

W województwie warmińsko-mazurskim ornitolodzy obserwują obecnie gatunki ptaków typowe dla zimy oraz pierwsze gatunki ptaków, które do regionu przylatują wiosną. Bociany gniazdujące w regionie są jeszcze w Afryce, na Warmii i Mazurach spodziewane są w połowie marca. Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków mówi o "pełzającej wiośnie" w warmińsko-mazurskiej przyrodzie.

- Są już pierwsze, nieśmiałe oznaki wiosny, ale nie jest ona jakaś mocna, rozbuchana, gwałtowna. Jest to taka pełzająca wiosna - powiedział Menderski. Z gatunków typowych dla zimy ornitolodzy obserwują w regionie jemiołuszki, stada czyży, czy gile. - Ptaki zimujące w naszym regionie jeszcze nie podjęły wędrówki na północ, zapewne z tego powodu, że w Rosji środkowej panują 30-50 stopniowe mrozy - podał Menderski. Ornitolodzy obserwują za to już pierwsze gatunki ptaków, które odpoczywają w regionie podczas przelotów z zachodnich krajów Europy na Syberię. - Takim gatunkiem są gęsi, które robią sobie u nas popasy - podał Menderski.

ZOBACZ TAKŻE: Sensacyjne odkrycie w warmińsko-mazurskim lesie! Tajemnicza "dama" to rzadkość! [WIDEO]

Rybołów na polowaniu

Coraz więcej ptaków w warmińsko-mazurskim. Bociany jeszcze w Afryce

W woj. warmińsko-mazurskim są już skowronki, czajki i szpaki. Najbardziej zdołały się już "urządzić" żurawie, które już dobierają się w pary, tokują. - Żurawie już wkroczyły w okres lęgowy, zaraz możemy spodziewać się składania jaj - przyznał w rozmowie z PAP ornitolog. Żurawie są coraz liczniejsze w regionie, media społecznościowe pełne są zdjęć tych dostojnych ptaków przyłapanych na łąkach, bagnach, rozlewiskach. Lokalni miłośnicy przyrody prześcigają się w podawaniu, gdzie słychać klangor.

W najbliższym czasie w woj. warmińsko-mazurskim nie można się spodziewać przylotów bocianów. Te, które gniazdują na Warmii i Mazurach - jak wskazują ich nadajniki - są jeszcze w Afryce, w Egipcie. - Bociany przylecą zapewne w połowie marca. Jeśli jakiś osobnik pojawi się wcześniej, będzie to +oszukaniec+, który zimę przeczekał w Grecji, czy Rumunii, nie zaś w Afryce. Może się też zdarzyć, że pojawią się bociany, które przeczekały zimę u rolników - podał Menderski.

Pierwsze oznaki wiosny widać też w świecie roślin - w nasłonecznionych ogródkach są już przebiśniegi, krokusy, wykiełkowały pierwsze tulipany. Na wierzbach są bazie.

SPRAWDŹ TEŻ: Bobry całują się w wodzie! Niesamowite nagranie leśników [WIDEO]

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE