Zmiana czasu na letni 2020. W ten weekend "zostań w domu" godzinę krócej!

2020-03-26 10:39 SCH
Zmiana czasu
Autor: Pixabay / Free Photos Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni?

Zmiana czasu na letni 2020. Już wkrótce dni staną się dłuższe! Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2020? Zobacz, kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni.

Ostatni dni spędzamy w domach przez epidemię koronawirusa w Polsce. Już niedługo dni będą dłuższe. Stanie się to po przejściu z czasu zimowego na letni. Kiedy to nastąpi?

W nocy z 28 na 29 marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Będziemy spać o godzinę krócej. I tak do jesieni, ponieważ dopiero z 24 na 25 października powrócimy do czasu zimowego.

Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas strefowy.

Skąd pomysł zmiany czasu? Ma on spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977.

Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

SUPER RAPORT - odc. 4

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.