Uniwersytet Opolski interweniuje po horrorze w Afganistanie

i

Autor: pixabay.com./zdjęcie poglądowe Uniwersytet Opolski interweniuje po horrorze w Afganistanie

Afgańczycy przyjadą do Opola?! Niezwykła interwencja UO!

2021-08-20 8:44

Oczy całego świata zwrócone są w stronę Afganistanu i dramatycznych, relacjonowanych na bieżąco wydarzeń. Tysiące Afgańczyków próbuje samolotami uciec ze swej, siłą przejętej przez Talibów ,ojczyzny. Pomocną dłoń w czasie kryzysu wyciąga Uniwersytet Opolski. Władze, na czele z rektorem, próbują ściągnąć afgańską rodzinę wykładowcy i byłych studentów.

Minęło 20 lat obecności amerykańskich wojsk na terenie Afganistanu. Po tym czasie armia USA opuszcza kraj, a niemal natychmiast korzystają z tego radykalni Talibowie, którzy ponownie przejmują władzę. Przypomnijmy, że pierwszy raz Talibowie doszli do władzy w latach 90. - już wtedy wprowadzili rządy Koranu, skutecznie tworząc Islamski emirat.

W niedzielę 15 sierpnia 2021 Islamscy radykałowie przejęli Kabul, stolicę Afganistanu. Do świata docierają setki przerażających relacji o starających się uciekać z kraju Afgańczykach.

Rektor UO apeluje o pomoc rodzinie wykładowcy z Afganistanu. Będzie prześladowana?!

Prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor UO, w ramach niesienia pomocy afgańskim studentom apeluje też o interwencję ws. rodziny jednego z wykładowców. Obawia się przykrych konsekwencji działalności uczonego...

Uniwersytet Opolski wyciąga pomocną dłoń. Afgańscy studenci przyjadą do Opola?

Zaczęła się masowa mobilizacja, do której dołącza Uniwersytet Opolski.

- Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która współpracuje z Afganistanem w ramach Programu Erasmus+ i nie wyobrażam sobie, byśmy mogli pozostać obojętni na to, co dzieje się teraz w tym kraju – mówi Halina Palmer-Piestrak, koordynatorka uczelniana Programu Erasmus+ na UO.

Kilkoro studentów z Afganistanu - którzy byli już w Opolu w ramach programu - zwróciło się do dra Michała Wanke, koordynatora Programu Erasmus+ na Wydziale Filologicznym. Proszą o pomoc w ewakuacji. Jak zdradzają władze uniwersytetu, docelowo chcą sprowadzić do Polski sześcioro swoich afgańskich studentów. Zapowiedziano już, że listy w tej sprawie trafią do osób decyzyjnych m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Zobacz też: Na ratunek Afgańczykom! Znajdą azyl w Kielcach?

Zwracam się z apelem o udzielenie wszelkiego wsparcia w ewakuacji z Afganistanu członków rodziny naszego długoletniego pracownika (…). Ponad sześcioletnia służba w administracji programów wymian w Uniwersytecie Opolskim (…) i praca przy projektach wymiany studenckiej z afgańskimi uczelniami, dzięki którym do Opola przyjechało studiować kilkanaścioro młodych ludzi, stawia osoby z jego najbliższego otoczenia w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Fundamentalistyczny reżim przejmujący przemocą władzę w Afganistanie zapewne wyciągnie konsekwencje wobec rodziny naszego pracownika za ścisłe związki ze światem zachodu i aktywne działanie na rzecz edukacji, zwłaszcza kobiet, które stanowiły połowę grupy naszych studentów.

Afganistan pod rządami talibów. Jak wygląda sytuacja w kraju?

Współpraca UO z Afganistanem

Afgańczycy pojawili się na Uniwersytecie Opolskim w 2016 roku, w ramach studenckiej wymiany Erasmus. Od tej pory przez uczelnię przewinęła się ich kilkunastoosobowa grupa. Kilkunastu pracowników Uniwersytetu Kabulskiego, Uniwersytetu Salam w Kabulu oraz Uniwersytetu Taj w Mazar-i-Sharif złożyło na uczelni krótkie wizyty w celu prowadzenia zajęć, w celach szkoleniowych i rozbudowywania relacji.

Kilkukrotnie delegacje UO odwiedzały zaprzyjaźnione uczelnie w Afganistanie.

Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w Polsce współpracuje z uczelniami z Afganistanu w ramach Programu Erasmus+. W latach akademickich 2016-2019 UO współpracowało z 5 uczelniami afgańskimi: Taj Institute of Higher Education, Salam University, Kabul University, Rana University, Kardan University.

Na przestrzeni tych lat zrealizowano łącznie 37 mobilności studentów i pracowników.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki