Afgańczycy Opole

i

Autor: mat. prasowe UO Opole. Ewakuowani Afgańczycy już w Opolu. Co dalej? Uniwersytet Opolski wystosował pilny apel

Afgańczycy w Opolu. Pilny apel Uniwersytetu Opolskiego! Co dalej?

2021-09-13 13:50

Już w sierpniu Uniwersytet Opolski prowadził akcję ewakuacji z Afganistanu swoich byłych studentów i rodziny jednego z pracowników. 15 osób szczęśliwie dotarło już do Opola, gdzie dokonują teraz formalności związanych z aplikacją o ochronę w Polsce. Co dalej? Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych, którzy podejmą się kilku kluczowych zadań.

Akcja Uniwersytetu Opolskiego, którą szczegółowo opisywaliśmy TUTAJ, zakończyła się sukcesem. 15 osób: 2 studentki, 4 studentów i dwie rodziny z dziećmi (2 + 4 oraz 2 + 1, dzieci mają 11, 9, 7 i 3 lata oraz 2 lata) szczęśliwie wylądowały już w Opolu. Przed nimi szereg formalności, aplikują o ochronę w Polsce, aby później wystąpić o - przewidzianą przepisami - pomoc do odpowiednich służb w Opolu. Uniwersytet Opolski wydzielił specjalny zespół, który współpracuje z  samorządami, Urzędem ds. Cudzoziemców, organizacjami pozarządowymi, czy zajmuje się organizacją zbiórki pieniężnej. 

Chcemy udzielić grupie osób z Afganistanu takiej pomocy, jaką wspólnota akademicka może zaoferować - komentuje Michał Wanke z UO.

Uczelnia poszukuje chętnych do pomocy, którzy będą delegowani do poszczególnych zadań, zaznaczając że żaden z afgańskich gości nie mówi po polsku; dorośli posługują się głównie językiem angielskim i perskim.

Afgańczycy w Opolu. Jak można pomóc?

Władze uczelni precyzują zdania, które trzeba będzie wykonać. Wszystkie po krótce opisujemy poniżej. Pełny komunikat Uniwersytetu Opolskiego znajdziesz pod tym linkiem.

  • Organizacja zbiórki rzeczowej

Wiele z rzeczy pierwszych potrzeb zostało już zakupionych, jednak ze względu na fakt, że wszyscy opuścili swoje domy w pośpiechu, niektórych wciąż brakuje.

  • Organizacja pomocy psychologicznej

O potwornych warunkach, z jakimi goście z Afganistanu musieli się zmagać przeczytacie m.in. w artykule poniżej. M.in. w związku z tą traumą, wsparcie psychologa będzie potrzebne długofalowo.

Zobacz koniecznie: "Wojna, terror, śmierć". Jak Uniwersytet Opolski wyciągnął z piekła 16 Afgańczyków

  • Kompleksowa pomoc prawna

Jak dotąd, w pomoc zaangażowało się 10 adwokatów. Jednak wkrótce będą potrzebni kolejni, bo Izba Adwokacka z Opola chce pomóc wszystkim uchodźcom, którzy trafili na Opolszczyznę oraz tym którzy tu odbywali kwarantannę po przyjeździe do naszego kraju.

  • Organizacja kursów językowych

- Szukamy organizatorki lub organizatora, a niekoniecznie lektorki lub lektora - chociaż połączenie tych dwóch ról na pewno usprawni realizację tego działania - czytamy w dokumencie przygotowanym przez Michała Wanke.

  • Pomoc w poszukiwaniu pracy

Wszyscy starają się o status uchodźcy, ale do tego czasu konieczna może okazać choćby tymczasowa praca. Uniwersytet Opolski szuka osób, które pomogą w wyszukiwaniu ofert i przygotowaniu się do spotkań rekrutacyjnych.

  • Zabawa i edukacja dzieci

Dzieci – córki w wieku 3, 7, 9, 11 lat w starszej rodzinie - i 2-latka w młodszej rodzinie, zanim zostaną objęte obowiązkiem szkolnym po przyznaniu statusu uchodźcy będą potrzebowały pomoc w kontakcie z rówieśnikami i aklimatyzacją w Opolu.

- Należy to zrobić w porozumieniu z rodzicami i psychologami, kiedy rozpoczną interwencję, oczywiście. Możliwe jest zabranie dziewczynek, z rodzicami, do świetlicy MOPR, ale też do Miejskiej Biblioteki czy kina Meduza. Już praktykowaliśmy wyjścia na place zabaw i do parków, a rozwiązań jest na pewno więcej - precyzuje Wanke.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki