Zarobki rektorów. Opole na końcu listy. Ile zarabiają rektorzy uczelni?

i

Autor: Uniwersytet Opolski/Facebook - inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Zarobki rektorów. Opole na końcu listy. Ile zarabiają rektorzy uczelni?

Ile zarabiają rektorzy? Opole: Mamy "najbiedniejszego" rektora w kraju!

2022-04-01 11:43

Ile zarabiają rektorzy uczelni wyższych? Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli sejmową interpelację o upublicznienie kwot, a Ministerstwo Edukacji w odpowiedzi je opublikowało. Rozstrzał pomiędzy zarobkami rektorów jest ogromny. A na końcu listy znajdują się wypłaty rektorów z Opola.

Ile zarabiają rektorzy uczelni? MEN publikuje kwoty. Są... bardzo różne

Mamy przekonanie, że publiczna dostępność informacji o wynagrodzeniach rektorów uczelni pozytywnie wpłynie na jakość debaty publicznej w Polsce, dotyczącej wynagrodzeń za pracę osób, które sprawują najważniejsze funkcje w instytucjach odpowiedzialnych za jedno za najważniejszych zadań w naszym kraju – edukację na poziomie akademickim – grzmią w interpelacji do ministra edukacji i nauki posłowie Maciej Lasek, Marta Wcisło i Katarzyna Lubnauer (KO). W odpowiedzi MEN opublikował listę zarobków. 

Zobacz też: Opole. Prezydent Wiśniewski dostanie ogromne pieniądze. Nowa pensja wgniata w fotel! [Budżet 2022]

Dokument jest obszerny, zawiera dane z 92 uczelni podległych MEN:

  • 33 publicznych uczelni zawodowych,
  • 19 uczelni technicznych,
  • 18 uniwersytetów,
  • 6 AWF-ów,
  • 5 uniwersytetów przyrodniczych,
  • 5 uczelni ekonomicznych,
  • 5 uniwersytetów „przymiotnikowych”,
  • jednej publicznej uczelni teologicznej.

Wychodzi na to, że najbogatszym rektorem w Polsce jest rektor akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica - zarabia 43 483 zł brutto miesięcznie. W tej samej grupie (zarobki pow. 40 tys. zł brutto) znaleźli się jeszcze rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (41 044 zł), Uniwersytetu Wrocławskiego (41 139 zł, Politechniki Wrocławskiej (41 407 zł) i Politechniki Łódzkiej (41 940 zł). A ile zarabiają rektorzy w Opolu?

Polecamy: IPN przypomniał sobie o komunizmie? Z Opola ma zniknąć sowiecka gwiazda, w Chrzowicach runął pomnik Armii Czerwonej

Opole: Ile zarabiają rektorzy uczelni wyższych? Ranking

Jeśli chodzi o uczelnie techniczne - Opole może poszczycić się "najbiedniejszym" rektorem w kraju. Z 19 uczelni najniższa wypłata trafia do rektora Politechniki Opolskiej - 14 900 zł., bez dodatku zadaniowego. W okolicach środka stawki znalazł się rektor Uniwersytetu Opolskiego: z wypłatą 28 764 zł i rektor PWSZ w Nysie - z wypłatą 26 639 zł.

Ile zarabia się w Opolu? Zaglądamy do kieszeni! [RAPORT]

Najdroższe wille w województwie opolskim! Ociekają luksusem. Zobacz, ile kosztują i jak wyglądają [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy uważasz, że zarobki w Polsce powinny być jawne w przypadku wszystkich - zarówno pracujących jak i emerytów i rencistow?