Atak zimy w Polsce! Dwa województwa objęte alertami. Synoptycy biją na alarm

2021-11-27 19:04
Zapowiada się śnieżyca! Dwa województwa objęte alertami. Synoptycy biją na alarm
Autor: Pixabay.com Zapowiada się śnieżyca! Dwa województwa objęte alertami. Synoptycy biją na alarm / zdjęcie ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę (27.11.2021) po południu ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu w części województw opolskiego i dolnośląskiego. Według prognoz może spaść tam nawet do 15 cm śniegu.

Alert pierwszego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dla wschodnich powiatów województwa dolnośląskiego i zachodnich powiatów województwa opolskiego. To ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, które obowiązuje w niedzielę (28 listopada) w godz. 9.00-22.00.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, miejscami do 15 cm - ostrzegają synoptycy.

IMGW określa prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk na 90 proc.

Jak informowało w sobotę IMGW, Polska jest w zasięgu płytkiego, wtórnego niżu znad Białorusi. Na zachodzie i północy pozostanie powietrze arktyczne morskie, na południowy wschód napłynie powietrze polarne morskie.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy i południu okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od -3 st. C do 2 st. C, lokalnie w rejonach podgórskich Sudetów spadek temperatury do -4 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W Karpatach wiatr silniejszy, w porywach do 80 km/h i powodujący zawieje śnieżne. meteorolodzy ostrzegają też przed śliskimi drogami i chodnikami.

Zobacz też: Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Święta będą białe? Zobacz prognozę

Urodzinowy koncert Super Expressu - GOLEC uORKIESTRA & GROMEE
Sonda
Czy czekasz na zimę i śnieg?