Kolęda 2020/2021. Kościół NIE ODPUSZCZA! Co z kolędą w Opolu? Jest WAŻNA decyzja!

2020-11-27 11:51
Kolęda 2020/2021 Opole. Nowy dekret biskupa Andrzeja Czai
Autor: wikimedia/zdjęcie poglądowe Kolęda 2020/2021 Opole. Nowy dekret biskupa Andrzeja Czai

Co z kolędą 2020/2021? Niektóre diecezje już zrezygnowały z klasycznego wymiaru kolędy, choć episkopat nie podjął jeszcze odgórnego zakazu organizowania takich wizyt w domach wiernych. Kolęda 2020/2021 w Opolu się odbędzie? Biskup opolski Andrzej Czaja wydał specjalny dekret. Duchownym zaleca m.in. zapraszanie wiernych do kościołów.

Kolęda 2020/2021 w województwie opolskim. Biskup opolski Andrzej Czaja opublikował dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Dokument rozpoczyna słowami: "Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe."

W zaleceniach biskup rekomenduje alternatywne rozwiązania.

  1. Zamiast odwiedzin w domach, księża mają zapraszać swoich wiernych do kościołów w mniejszych grupach, a msze mają być odprawiane w ich intencji. - Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach - zaznacza.
  2. Podczas mszy można święcić wodę, ale tylko tę, którą wierni przynieśli ze sobą i ze sobą też ją zabiorą. W ten sposób chętni będą mogli "poświęcić" swoje domy sami.
  3. Obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi - według słów biskupa - należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy, zastępującej odwiedziny duszpasterskie. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób.
  4. Szczegółowe propozycje duszpasterskie związane z celebracjami, zastępującymi odwiedziny duszpasterskie, zostaną wydane w odrębnym komunikacie.

Przypomnijmy, że epidemia koronawirusa nie ominęła Diecezji Opolskiej. Tylko w ciągu miesiąca zmarło dziewięciu księży, a trzech z nich - tego samego dnia. O sprawie pisaliśmy: CZARNY dzień w diecezji opolskiej! Masowe ŚMIERCI wśród księży! COVID-19 zabił trzech JEDNEGO DNIA

Przez koronawirusa zakażą petard i fajerwerków w sylwestra?