Koleje Śląskie na Opolszczyźnie! Nowa trasa, złoty pociąg i ceny! [ZDJĘCIA]

2019-11-27 10:23

Pociąg Powstaniec Śląski i linia Gdacjusz to inicjatywa Zarządu Województwa Śląskiego i Kolei Śląskich. Od połowy grudnia nowy pociąg wjedzie na Opolszczyznę, łącząc Kluczbork z Olesnem Śląskim i Katowicami. Przed nami jeszcze przejazd inauguracyjny, a ten już w sobotę!

Nazwa pociągu nawiązuje do pisarza z Kluczborka pastora Adama Gdacjusza (1610-1688), zwanego Śląskim Rejem. Przejazd linii Katowice-Kluczbork ma zatem nazwę od pisarza z Kluczborka, a sam nowoczesny pociąg (Pesa EN76) został ochrzczony Powstańcem Śląskim.

Gdacjusz pojedzie trasą obejmującą dwa województwa; śląskie i opolskie. W woj. śląskim to: Katowice - Chorzów- Bytom - Tarnowskie Góry - Koszęcin - Lubliniec - i w województwie opolskim: Sowczyce - Olesno - Stare Olesno - Bąków - Kluczbork.

W tę sobotę (30 listopada) odbędzie się darmowy przejazd Powstańcem Śląskim, który obejmuje m.in. takie atrakcje jak obejrzenie z bliska kabiny maszynisty. Wejście do niej będzie możliwe na stacjach w Kluczborku, Oleśnie i Lublińcu. Niestety, jak udało nam się ustalić w rozmowie z rzecznik prasową Kolei Śląskich, Magdaleną Iwańską, wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.

Znamy cennik! Będzie...tanio

W tygodniu Powstaniec Śląsku będzie odbywał 6 par połączeń (codziennie 12 kursów) do Kluczborka i z powrotem, do Katowic. W weekendy tych par będzie mniej, bo 5.

Jak wyglądają ceny? Bardzo obiecująco:

  • trasę z Olesna Śląskiego do Kluczborka w ramach całego biletu (bez ulg studenckich, czy uczniowskich) przejedziemy za 3 zł. Analogicznie, studencki bilet wyniesie 1,50 zł.
  • Z Lublińca do Kluczborka bilet normalny wyniesie nas 6 zł
  • z Katowic do Kluczborka - 16 zł

Bilety miesięczne

Bilet miesięczny na trasie Katowice - Kluczbork będzie kosztował 350 zł, a ten z Olesna Śląskiego do Kluczborka - 70 zł.

Regularnie pociąg Katowice - Olesno - Kluczbork zacznie kursować od 15 grudnia, w sobotę natomiast (30 listopada) inaugurujące połączenie wyruszy z Katowic o 10:40.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki