Krapkowice. KORA zamiast JANA PAWŁA II?! "Nie chcę bawić się w kompromisy z PRAWICĄ"

2021-03-08 13:41 Michał Górecki
Krapkowice. Kora zamiast Jana Pawła II?! Lewica chce zmiany nazwy ulicy
Autor: akpa Krapkowice. Kora zamiast Jana Pawła II?! Lewica chce zmiany nazwy ulicy

Krapkowice dołączają do Opola, członkowie Młodych Razem, Federacji Młodych Socjaldemokratów i Młodej Lewicy złożyli w poniedziałek (08.03.21 r.) petycję o zmianę nazwy ulicy. Wcześniej, podobne postulaty i petycję pojawiły się w Opolu, gdzie chodziło o wiadukt im. Żołnierzy Wyklętych. Tym razem, patrona ma zmienić ulica Jana Pawła II.

Spis treści

  1. Krapkowice. Ulica Jana Pawła II zmieni patrona?
  2. "Nie chcę bawić się w kompromisy z prawicą"
  3. "Gen. Zawadzką jak najbardziej, można upamiętnić, ale to odchodzenie od głównego tematu"
  4. Kim była Kora Sipowicz?

Krapkowice. Ulica Jana Pawła II zmieni patrona?

W poniedziałek 8 marca Młodzi Razem zwołali konferencję prasową, na której przedstawili petycję do Rady Miasta o zmianę nazwy ulicy z Aleja Jana Pawła II na ul. Aleja Kory Sipowicz.

Głównym inicjatorem petycji jest Maciej Rauhut, członek Młodej Lewicy. Na konferencji pojawili się Amadeusz Hoffman (Młoda Lewica), Natalia Malkusz (Młodzi Razem) i Jakub Kiedrzyński (Młodzi Razem).

W dokumencie przeczytamy, że Olga Sipowicz była feministką, walczącą o prawa kobiet "brutalnie odebrane przez Trybunał Konstytucyjny 22 października minionego roku". Ta decyzja wywołała w Polsce masowe protesty, także na ulicach Krapkowic.

Petycja trafi do Rady Miejskiej w Krapkowicach w przeciągu paru najbliższych dni.

Młodzi protestują w Opolu w obronie praw kobiet

"Nie chcę bawić się w kompromisy z prawicą"

W poniedziałek 1 marca br. Opolska Lewica złożyła petycję do władz Opola o zmianę nazwy wiaduktu w śródmieściu z "Żołnierzy Wyklętych" na "Praw Kobiet". Doszło wtedy do dyskusji zarówno pomiędzy prominentnymi politykami z Opolszczyzny, jak pomiędzy młodymi ugrupowaniami. Uzyskaliśmy komentarze m.in. od prezesa Młodej Prawicy, który zaproponował alternatywne rozwiązanie. Zaproponowano nazwanie innego obiektu imieniem gen. Zawadzkiej (kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej). Więcej o sprawie i propozycji prawicy przeczytasz TUTAJ: Czy Prawica może się dogadać z Lewicą? TAJEMNICZE zawiadomienie do IPN!

- Te dwie petycje mogą mieć ze sobą związek, ale z pierwszą petycją ( z Opola - red.) nie miałem styczności. Jeśli chodzi o propozycję Młodej Prawicy, według mnie, osobiście, na żadne układy nie powinniśmy iść. Jako lewica powinniśmy dążyć do tego, aby zmienić nazwę tego konkretnego wiaduktu i skupić się na nim, a nie iść na jakiś, w cudzysłowie, kompromis. W tym konkretnym przypadku z Opola, Lewica chce zmiany nazwy tego konkretnego wiaduktu, a nie szukać rozwiązania zastępczego - komentuje w rozmowie z SE.pl Jakub Kiedrzyński.

"Gen. Zawadzką jak najbardziej, można upamiętnić, ale to odchodzenie od głównego tematu"

Stanowisko Młodej Lewicy jest w tym przypadku nieugięte. - Jak najbardziej, myślę że gen. Zawadzką można upamiętnić, ale to wciąż odchodzenie od głównego tematu, czyli tego Wiaduktu Żołnierzy Wyklętych. Prawica lubi taką retorykę, to typowe zagrywki młodzieżówki Gowina - dodaje Kiedrzyński.

Decyzję ws. zmiany nazwy ul. Jana Pawła II w Krapkowicach podejmą radni. Dokument ma wpłynąć do UM w najbliższych dniach. - Na razie, jako Młodzi Razem, nie mamy w planach składać kolejnych petycji w innych miastach. Nie wiem, jak sprawa wygląda w przypadku Młodej Lewicy, czy Formacji Młodych Socjaldemokratów - zdradza nasz rozmówca.

Kim była Kora Sipowicz?

Olga Aleksandra Sipowicz (Kora) była polską piosenkarką rockową i autorką tekstów, w latach 1976–2008 wokalistka zespołu Maanam. Uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka i za ikonę polskiego rocka. Sprzeciwiała się tuszowaniu wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele. 28 lipca przypada rocznica śmierci wokalistki.

Czytaj więcej TUTAJ: Kora nie żyje. Wokalistka Maanam zmarła w wieku 67 lat