Opole: "Prawa Kobiet", zamiast "Żołnierzy Wyklętych". Do sporu dołącza KOWALSKI!

2021-03-02 12:19 mgorecki PAP
Opole. Wiadukt Praw Kobiet, zamiast Żołnierzy Wyklętych
Autor: Michał Kalinowski/Facebook/Janusz Kowalski/Twitter Opole. Wiadukt "Praw" Kobiet", zamiast "Żołnierzy Wyklętych"

Opolska Lewica złożyła w poniedziałek petycję do władz Opola o zmianę nazwy wiaduktu w śródmieściu miasta z "Żołnierzy Wyklętych" na "Praw Kobiet". Zdaniem autorów petycji, obecnie do grupy "żołnierzy wyklętych" zalicza się ludzi, którzy nie zasługują na upamiętnienie. Do gorącej dyskusji dołącza Janusz Kowalski.

Opole. Zamiast "Żołnierzy Wyklętych", "Praw Kobiet"

Wiadukt w sąsiedztwie opolskiego dworca głównego, według pomysłu Lewicy miałby zmienić nazwę z "Żołnierzy Wyklętych", na "Praw Kobiet". Założenia tłumaczy koordynator Wiosny w regionie, Michał Kalinowski.

- Proponujemy zmianę nazwy wiaduktu na ul. Reymonta z "Żołnierzy Wyklętych" na "Praw Kobiet". Żołnierze Wyklęci to stanowczo za szeroki termin i w tym szerokim pojęciu znajdziemy wielu patriotów, bohaterów, ale i zwykłych morderców lub ludzi odpowiedzialnych za takie działania, jak Bury, Ogień czy Łupaszka - napisał Kalinowski.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej do pomysłu odniósł się Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. Stwierdził m.in., że to środowiska prawicowe w Opolu zainicjowały ogólnopolską akcję, dzięki której 1 marca jest obecnie świętem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Parę słów dodał też na swoim Twitterze. - Postkomunistyczna Lewica nawet w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" nie ma honoru i przyzwoitości! Przeszkadza im nazwa Wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych w Opolu. A bronią w Warszawie nazwy ulicy sowieckich kolaborantów: Armii Ludowej - czytamy.

Zdaniem Kowalskiego, oceny Żołnierzy Wyklętych wystawiane przez obecną lewicę przypominają w tonie argumentację stosowaną przez komunistów w czasach PRL-u.

Petycja o zmianę nazwy została już złożona. Jeśli radni nie podejmą uchwały, Lewica zapowiada zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Ziobro przerasta wszystkich w PiS