Burza z piorunami

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRESS /WARSZAWA/ 11.07.2021

Nad Opole zmierza potężny front! Wyładowania przejdą bokiem?

2022-08-22 19:03

Przeszło 200 litrów wody w dwie doby i ponad pół tysiąca interwencji strażaków; to efekt burz, które przechodzą przez opolski region od minionego piątku.. W poniedziałek z wschodniego kierunku zmierza kolejna komórka burzowa, której efekty możemy zobaczyć jeszcze w poniedziałkowy wieczór. Wtorek nie zapowiada się spokojniej.

Potężne burze wykazały jeszcze potężniejsze problemy miast i wystawiły na próbę służby bezpieczeństwa; głównie strażaków. W poniedziałek (22.08.22) aura się nie zmienia, nadal obowiązują ostrzeżenia pogodowe 1. stopnia przed burzami z gradem. Z map burzowych wynika, że ze wschodniego kierunku nad województwo opolskie zmierza jeszcze jedna komórka burzowa. Symulacja z ostatniej godziny wskazuje na front burzowy, który dotrze do nas z Krakowa i Katowic.

Zobacz też: Opole po przejściu nawałnicy. Śródmieście w ruinie! Mieszkańcy publikują ZDJĘCIA

W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura spadnie do okolic 18°C. We wtorek (23.08.22) deszcze nie ustąpią, ale największe zagrożenie oddali się do pasa od wschodniego Pomorza i Warmii po Górny Śląsk i Małopolskę oraz Podkarpacie. W poniedziałek wciąż trwają akcje strażaków, którzy usuwają skutki minionych burz. Zdaje się, że najbardziej dotknęły region Góry Św. Anny, nurt wody porwał tam nawet samochód - w Porębie (gmina Leśnica). 

Z dostępnych modeli pogodowych wynika, że najsilniejszy front przejdzie wieczorem przez Kędzierzyn-Koźle i Białą w powiecie prudnickim. Kolejne dni tygodnia powinna się już uspokoić, w środę (24.08.22) prognozowane jest bezchmurne niebo, słońce i temperatury do 29°C w ciągu dnia. Opady będą powracały; najszybciej w niedzielę (28.08.22). Upały będą natomiast dręczyły mieszkańców wschodniej Polski, po zachodniej stronie będzie dominowało chłodne, polarno-morskie powietrze.

Sonda
Jaką pogodę lubisz najbardziej?