Opole. CHRZCINY w NBP! "Garściak Opolski" przyjmie setki kilogramów pieniędzy!

2021-03-02 14:34
Opole. Chrzciny w NBP! Od dziś to Garściak Opolski
Autor: mat.prasowe NBP Opole. Chrzciny w NBP! Od dziś to "Garściak Opolski"

Opole. W połowie stycznia w lokalnej siedzibie NBP pojawiła się maszyna do wymiany monet. Klienci mogą przy jej pomocy wymienić bilon na banknoty. Takich kolejek już dawno nie było! Opolski oddział NBP zaproponował konkurs. Mieszkańcy przesyłali swoje propozycje na nazwę dla nowej maszyny, wygrała propozycja Tomasza Pasznika.

NBP w Opolu rozstrzygnęło konkurs na imię dla maszyny do bilonu

Maszyna pojawiła się w styczniu i z miejsca zgromadziła wkoło siebie masę chętnych. Opolanie ustawiali się przed bankiem ze swoim bilonem w walizkach, wiadrach i plecakach. Codziennie z maszyny do wymiany bilonu pracownicy banku wyjmowali po 4 - 6 pełnych kaset z pieniędzmi. Każda z nich waży ok. 40 kilogramów!

Zobacz więcej: Opole. SZOK! Miliony monet! "Ludzie stali z walizkami i wiadrami..." Maszyna do wymiany bilonu dostanie imię! [ZDJĘCIA]

Z bilonu w banknoty w kilka sekund

Wcześniej informowaliśmy o konkursie, który NBP rozstrzygnął we wtorek 2 marca. Mieszkańcy wysłali swoje propozycje na "imię" dla nowej maszyny. Jak ustaliliśmy, taka inicjatywa była oddolną propozycją oddziału NBP w Opolu.

Zwycięską propozycją okazał się „Garściak Opolski”. Autorem nazwy jest Tomasz Pasznik z Opola, który otrzymał w nagrodę w postaci srebrnej monety kolekcjonerskiej z wizerunkiem Krzysztofa Klenczona. Pan Tomasz zdradził też pochodzenie swojej nazwy. Wzięła się od... wspomnienia.  - Gdy byliśmy mali, to z kolegami wymyślaliśmy nowe słowa i to szczególnie utkwiło mi w pamięci. Teraz nadarzyła się okazja by je wykorzystać, z czego bardzo się cieszę - komentował.

Prof. Paweł Frącz – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Opolu na „chrzcinach” maszyny, zachęcał Opolan do wymiany drobnych monet, bo jest to proekologiczne, a przy okazji można pozbyć się grosików, które zalegają w różnych słoikach, skarbonkach i innych skrytkach w domach Opolan.

Od chwili gdy maszyna pierwszy raz pojawiła się w Oddziale Okręgowym NBP w Opolu, stoi do niej kolejka.