Opole. Piwo "pod chmurką" wróci? Strefa na Bulwarach Nadodrzańskich wyłączona od roku. Znamy plany ratusza!

2021-06-11 14:55
Opole. Piwo pod chmurką wróci? Strefa na Bulwarach Nadodrzańskich wyłączona od ponad roku. Znamy plany ratusza
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Opole. "Piwo pod chmurką" wróci? Strefa na Bulwarach Nadodrzańskich wyłączona od ponad roku. Znamy plany ratusza

W Opolu, podobnie jak w wielu innych miastach, samorząd wyznaczył specjalną strefę, w której dozwolone było spożywanie alkoholu w miejscu publicznym; konkretnie piwa (alkoholu niskoprocentowego). Od 2018 r. opolanie mogli raczyć się złotym płynem na Bulwarach Nadodrzańskich. Sytuacja zmieniła się z końcem maja 2020 roku, kiedy strefa została wyłączona z uwagi na epidemię SARS-COV-2 i bezpieczeństwo mieszkańców. Od dłuższego czasu liczba zakażeń stale maleje, zapytaliśmy więc urzędu, kiedy "piwo pod chmurką" wróci.

Opole. "Piwo pod chmurką" od roku zawieszone

W maju 2020 roku opolska policja zwróciła się z prośbą do Rady Miejskiej o tymczasowe uchylenie uchwały o strefie wolnej od zakazu spożywania alkoholu. W Opolu od 2018 roku taką strefą są Bulwary Nadodrzańskie - można tam legalnie spożywać niskoprocentowy alkohol "pod chmurką". 28 maja 2020 roku Rada Miejska przychylnie zagłosowała nad propozycją policji i strefę wolną od zakazu spożywania tymczasowo uchylono. Wszystko przez szalejącą w kraju epidemię COVID-19 - takie posunięcie miało ograniczyć liczbę gromadzących się tam opolan.

Więcej o sprawie przeczytasz TUTAJ: Opole: Koronawirus zabrał PIWO "pod chmurką"! Jedyna "strefa" ZNKNIE!

Opole. Kiedy wróci "piwo pod chmurką"? Ratusz wyjaśnia

Od jakiegoś czasu raporty Ministerstwa Zdrowia, które codziennie analizujemy przedstawiając sytuację epidemiczną w Opolu i województwie opolskim, jasno wskazują na malejącą liczbę zakażeń. W Opolu sukcesywnie przybywa też punktów szczepień - nawet tych, w których zaszczepimy się bez uprzedniej rejestracji. 

Zobacz więcej: Opole. Punkt szczepień w Karolince to nie koniec! Kolejna galeria handlowa będzie szczepić przeciw COVID-19 bez rejestracji

Czy jest więc szansa na powrót "piwa pod chmurką"? Zapytaliśmy u źródła, a odpowiedzi udzielił Dariusz Król, główny specjalista w biurze prasowym opolskiego Urzędu Miasta.

W Polsce nadal obowiązuje stan epidemii wprowadzony przez rząd, a co za tym idzie obowiązują związane z nim obostrzenia. Jako miasto czekamy więc na kolejne zmiany rozporządzenia luzujące wprowadzone wcześniej zakazy. Jeżeli to nastąpi, gotowi jesteśmy do rozmów z policją czy sanepidem, aby na Bulwarach Nadodrzańskich znowu dozwolone było „piwo pod chmurką”

Wszystko zależy więc od ustaleń rządu. W czwartek 10 czerwca premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan łagodzenia restrykcji na okres wakacji. Zmiany dotyczą głównie zwiększenia limitów w hotelach, kinach, teatrach czy kościołach. Co ważne, do nowych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Część zmian wchodzi w życie od 13 czerwca, kolejna pula zmian będzie obowiązywać od 26 czerwca. Szczegóły nowych rozwiązań przeczytasz TUTAJ: Konferencja premiera i ministra zdrowia. Zniesienie obostrzeń na wakacje. Sprawdź nowe limity