Opolskie: IMGW o ostrzeganiu ludności! "Wystąpią podtopienia" [Gdzie jest burza? Radar burz opolskie]

2021-05-13 14:40 Michał Górecki
Radar burz, gdzie jest burza? Opolskie: Poważne ostrzeżenia IMGW
Autor: MK/pixabay Radar burz, gdzie jest burza? Opolskie: Poważne ostrzeżenia IMGW

Majowa pogoda jest w tym roku bezlitosna. Radar burz w województwie opolskim wskazuje na kolejne komórki nad regionem. W czwartek 13 maja już od południa na terenie całego województwa są spodziewane burze, którym mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, potężny wiatr, a nawet lokalne podtopienia. Sprawdź szczegóły na se.pl.

Spis treści

  1. Radar burz, opolskie. Gdzie jest burza?
  2. Opolskie: Interwencje strażaków po burzy w nocy z środy na czwartek

Gwałtowne załamanie pogody w całym kraju! IMGW wydaje ostrzeżenie dla województwa opolskiego. Gdzie jest burza? [RADAR BURZ]

Burze w Opolu i województwie opolskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej drugi dzień z rzędu wydaje ostrzeżenia w związku z wyładowaniami atmosferycznymi. W czwartek 13 maja ostrzeżenia IMGW obowiązują we wszystkich powiatach Opolszczyzny do północy z czwartku na piątek.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 25 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzeżeniu. To niestety nie koniec.

W związku z prognozowanymi opadami, synoptycy ostrzegają przed podtopieniami. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.

- Na obszarach objętych intensywnymi opadami burzowymi w ubiegłej dobie, szczególnie w zlewni Opawy, Osobłogi oraz Nysy Kłodzkiej mogą wystąpić dalsze/ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów umownych. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 85 proc. - czytamy w komunikacie.

Radar burz, opolskie. Gdzie jest burza?

Warto śledzić na bieżąco zmiany w pogodzie. To druga doba intensywnych upałów, po których następują wyładowania, burze, ulewy i silny wiatr. Komórki burzowe i zmieniającą się w czasie rzeczywistym pogodę możesz śledzić na mapce poniżej.

Opolskie: Interwencje strażaków po burzy w nocy z środy na czwartek

W nocy z środy na czwartek, w wyniku burz, opolscy strażacy uczestniczyli w prawie osiemdziesięciu akcjach ratowniczych przy usuwaniu powalonych konarów drzew, wypompowywaniu wody z podtopionych posesji, czy gaszeniu dachu domu jednorodzinnego, w który uderzył piorun.

Wiele wskazuje na to, że i tej nocy sytuacja może się powtórzyć.