Opolskie: Ogromna mobilizacja sił policji. Akcja służb już w piątek 30 kwietnia!

Opolskie. Zmasowana akcja policji w piątek 30 kwietnia! Wiemy, gdzie będą patrole!
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Opolskie. Zmasowana akcja policji w piątek 30 kwietnia! Wiemy, gdzie będą patrole!

Przed nami majówka 2021, co oznacza że piątek 30 kwietnia jest ostatnim dniem przed wyczekiwanym, trzydniowym świętem. Sklepy przygotowują promocje, Polacy planują epidemiczny odpoczynek, a policja z trzech województw przygotowuje się do masowej akcji na DK 46. Funkcjonariusze grupy speed tłumnie pojawią się na tej najniebezpieczniejszej drogi przebiegającej przez Opole, Nysę i Częstochowę.

Już w piątek 30 kwietnia policjanci z opolskiej, śląskiej i dolnośląskiej drogówki przeprowadzą równocześnie wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczna DK 46’’. Na tej trasie zaroi się od pojazdów grupy "SPEED" z wszystkich tych trzech województw. Amatorów łamania przepisów czekają nieoznakowane radiowozy, wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości.

- DK 46 pełni funkcję bardzo ważnego szlaku komunikacyjnego o bardzo dużym natężeniu ruchu prowadząca blisko granicy z Czechami w pobliżu Kudowy Zdroju, przez Nysę, Opole do Częstochowy. Duże natężenie ruchu niestety ma negatywne przełożenie na liczbę wypadków drogowych - argumentują wzmożone kontrole mundurowi z opolskiego komisariatu.

DK 46 to 30 śmierci w 5 lat 

Niestety, za obawami policjantów stoją poważne liczby. Od samego 2017 roku na opolskim odcinku drogi krajowej 46 doszło do  ponad 2 000 zdarzeń drogowych, w których 300 osób zostało rannych, a 30 zabitych. 

Dlatego policjanci skupią się na wykroczeniach związanych z nieprzestrzeganiem limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, zmianą pasa ruchu oraz niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych - zapowiada biuro prasowe policji w Opolu.

Chłopczyk na rowerku wjechał wprost pod rozpędzony samochód

Nie tylko mandat

Policjanci z drogówki zdradzają, że w ramach prowadzonych działań kierowcom wręczane będą... materiały profilaktyczne z zakresu bezpiecznej prędkości oraz apteczki pierwszej pomocy. Bo, jak przypominają, apteczka co prawda obowiązkowym wyposażeniem samochodu nie jest, ale w praktyce - będąc świadkami wypadku naszym obowiązkiem jest udzielić pomoc. Wtedy bez apteczki ani rusz.

W działaniach weźmie udział również Inspekcja Transportu Drogowego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu.