Opolskie: Tolerancja mieszkańców BĘDZIE TESTOWANA! "To część szerszych działań"

2021-04-12 11:35 Michał Górecki
Opolskie pierwsze w kraju zbada swoich mieszkańców. Czy opolanie są tolerancyjni?
Autor: Politechnika Opolska/mat.prasowe Opolskie pierwsze w kraju zbada swoich mieszkańców. Czy opolanie są tolerancyjni?

Czy mieszkańcy województwa opolskiego są tolerancyjni? Pracownicy Politechniki Opolskiej odpowiedzą na to pytanie, przeprowadzając badanie zlecone przez urząd marszałkowski. W efekcie, Opolszczyzna będzie pierwszym regionem w kraju, który dowie się, czy jego mieszkańcy są otwarci na obecność cudzoziemców. Jak naukowcy przeprowadzą badanie? Znamy szczegóły.

Czy opolanie są tolerancyjni? Czy akceptują obcokrajowców? Władze Politechniki Opolskiej wyraźnie zaznaczają, że to badanie jest wyjątkowe. Po pierwsze, do tej pory opinie nt. obcokrajowców poznawaliśmy w skali kraju, a nie regionu, a po drugie, eksperyment przeprowadzony będzie na grupie 1000 osób - to duża grupa reprezentatywna, dość zaznaczyć, że zwykle naukowcy korzystają z takiej grupy w badaniach ogólnokrajowych (takie analizy cyklicznie prowadzi m.in. Centrum Badania Opinii Społecznej).

- Chcielibyśmy dowiedzieć się m.in. jaki jest zakres akceptacji cudzoziemców, jakie społeczeństwo ma obawy związane z ich obecnością, a także czy w związku z napływem imigrantów, głównie spoza Unii Europejskiej, opolanie mają jakieś nadzieje i w jaki sposób oceniają ich wpływ na rozwój gospodarki, rynku pracy oraz kultury – wyjaśnia Marek Wittek, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. wielokulturowości.

Jak to będzie wyglądało?

Wybrani opolanie będą pytani m.in. o:

  • stosunek do przedstawicieli różnych narodów,
  • skłonność do akceptacji obcokrajowców w różnych rolach m.in. jako współpracowników, sąsiadów lub członków rodziny,
  • rodzaj praw, jakich mieszkańcy Opolszczyzny chcieliby dla imigrantów.

O jakie prawa chodzi w ostatnim punkcie? Na przykład o swobodę porozumiewania się w przestrzeni publicznej w ich językach, możliwość zakładania stowarzyszeń, a także prawo do głosowania w wyborach samorządowych dla osób pochodzących spoza Unii Europejskiej. Pytania dotyczyć będą także opinii mieszkańców odnoszących się do obaw związanych z obecnością cudzoziemców w regionie dotyczących m.in. zwiększenia przestępczości czy też ich wpływem na spadek wynagrodzeń rodzimych pracowników. Obejmować będą także proces inkluzji imigrantów, czyli stopniowe włączanie ich do polskiego społeczeństwa.

Czytaj też: Burza po słowach Janusza Kowalskiego! Czy dworzec w Opolu trzeba ZBURZYĆ? [ZDJĘCIA]

- Opolanie będą mogli się także wypowiedzieć, w jakim zakresie chcieliby, aby Opolszczyzna była regionem otwartym na imigrantów i czy pandemia wpłynęła na ich postrzeganie obcokrajowców w regionie – mówi dr Sabina Kubiciel – Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, która razem z dr Jolantą Maj i prof. Brygidą Solgą będzie realizować badanie.

Eksperyment myślowy; czy mieszkańcy regionu, w którym dużą część stanowi Mniejszość Niemiecka są tolerancyjni?

Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jeden, ważny aspekt. Opolszczyzna jest regionem wielokulturowym, w którym duży odsetek mieszkańców stanowi Mniejszość Niemiecka. Badanie jest okazją do skonfrontowania, czy emigracyjne doświadczenie mieszkańców wpływa na ich stosunek do imigrantów.

- Będzie to zupełnie nowa perspektywa, której ze względu na wyjątkowość Opolszczyzny nie dałoby się uzyskać w badaniach ogólnopolskich - zapewnia Politechnika Opolska.

Kompleksowa diagnoza postaw mieszkańców woj. opolskiego wobec obcokrajowców jest częścią szerszych działań podejmowanych w regionie na rzecz imigrantów, ma też stanowić uzupełnienie dla powstającego regionalnego planu na rzecz integracji cudzoziemców. Może być też wsparciem dla strategii rozwoju województwa opolskiego do 2030, w której kluczową zasadą ma być łączenie różnorodności, także w kontekście obecności cudzoziemców w regionie. W dokumencie zagraniczna imigracja ekonomiczna uznana została za szansę dla Opolszczyzny. Wyniki badań znane będą jesienią.

Brutalna interwencja policji w Głogowie. Mundurowi publikują nagranie