Pilny alert IMGW. Rzeki na Mazowszu mogą gwałtownie WEZBRAĆ. Powodem silne opady i roztopy

i

Autor: PG zdjęcie ilustracyjne

Opolskie: Zagrożenie POWODZIOWE realne? Służby w gotowości! Trudne rozstanie z zimą

2021-02-18 12:07

Opolszczyzna przechodzi przez trudne i gwałtowne rozstanie z zimą. Nagła zmiana temperatur, a w związku z tym roztopy, mogą prowadzić do lokalnego podwyższenia poziomu wód. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządu Kryzysowego Wojewody Opolskiego zdradza, że od środy służby sprawdzają sytuację w newralgicznych punktach regionu i są w stałym kontakcie z zarządcami zbiorników wodnych.

Opolskie: Roztopy stwarzają zagrożeni powodziowe?

Od początku tygodnia (15/16.02) termometry w województwie opolskim wystrzeliły ponad granicę 0 ℃. Po długiej i mroźnej zimie, taki pogodowy szok nie sprzyja nikomu: od drogowców, którzy dopiero uporali się z zalegającą wszędzie grubą warstwą śniegu, po mieszkańców, którzy po kilku tygodniach chodzenia po śnieżnych chodnikach, teraz przyzwyczajają się do zabłoconych.

Na razie, poza utrudnieniami w życiu codziennym, nie ma sygnałów świadczących o zagrożeniu powodziowym.

- W całym województwie w ostatnich dniach napadało sporo śniegu. Teraz mamy do czynienia z temperaturami dodatnimi, więc spodziewamy się zwiększonego poziomu wody w ciekach wodnych. Od wczoraj sprawdzamy sytuację w newralgicznych punktach regionu i jesteśmy w stałym kontakcie z zarządcami zbiorników wodnych. Na razie poziom wody w rzekach jest bardzo niski i jak na razie ich koryta bez problemu przyjmują zwiększone ilości wody z topniejących pól - powiedział w rozmowie z PAP Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego.

Także Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu poinformował, że służby nie otrzymały do tej pory żadnego wezwania do interwencji z powodu roztopów. Inaczej sprawa wygląda wśród zarządców budynków i służb komunalnych. Teraz mieszkańcom daje się we znaki błoto pośniegowe, które trzeba usuwać.

Koniec zimy?

IMGW prognozuje postępujące ocieplenie, które ma się pojawić od zachodu. Centra Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią stałe dyżury. Na bieżąco analizuje się też prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą monitoring zjawisk lodowych w terenie. Do tej pory synoptycy IMGW nie wydali żadnego ostrzeżenia hydrologicznego na terenie województwa opolskiego.

Tej zimy na terenie Opolszczyzny najniższą odnotowaną temperaturą było - 16℃.

Czytaj więcej: Syberyjski mróz WYZIĘBIŁ najcieplejsze regiony Polski?! OGROMNE wahania, termometry ZWARIUJĄ!

Opole rośnie! Co się dzieje na najważniejszym placu budowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki