Perseidy 2020 nad Polską. Kiedy noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać w Opolu?

2020-07-16 12:26 Michał Górecki
Perseidy nad Polską. Kiedy, gdzie oglądać? Opole
Autor: FelixMittermeier/pixabay.com Perseidy nad Polską. Kiedy, gdzie oglądać? Opole

Perseidy 2020. Przed nami całe noce spadających, możemy je podziwiać już od 17 lipca. Od piątku początek, ale maksimum roju meteorów zwanego Perseidami przypada na 12 - 14 sierpnia. Z widoku spadających gwiazd będziemy mogli się cieszyć także z terenu Polski. Gdzie w okolicach Opola znajdziemy idealne miejsca do podziwiania Perseidów? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Czym są Perseidy?
  2. Jak obserwować Perseidy?
  3. Gdzie obserwować Perseidy w Opolu i okolicach?

Czym są Perseidy?

To rój gwiazd związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, który można obserwować każdego roku od 17 lipca do 24 sierpnia. Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 spadków na godzinę i tym samym jest to jeden z najbardziej aktywnych rojów.

Jak obserwować Perseidy?

Właśnie dlatego, że ruj gwiazd jest ogromny, do obserwacji nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu (chociaż nie zaszkodzi się w niego uzbroić). Niemniej, na tę okolicznośc polecamy koc, w miarę bezchmurne niebo, teren możliwie najbardziej oddalony od sztucznego źródła światła i...coś przeciw komarom.

Gdzie obserwować Perseidy w Opolu i okolicach?

Choć perseidy powinny być widoczne na całym niebie, najłatwiej będzie je obserwować w godzinach porannych i na północnej półkuli. Dużą aktywność datuje się też na drugą połowę nocy, czyli w okolicach 2.00 - 4.00. Dla najlepszych wrażeń zalecamy uciekać jak najdalej od sztucznych źródeł światła: czyli latarni, bloków etc. W Opolu i okolicach dość dobrze może się do tego nadać:

  • Wyspa Bolko,
  • Turawa (jezioro),
  • Pałac w Mosznej.

W przypadku Starlinków od SpaceX, w Opolu ich widoczność była bardzo dobra nawet w zabudowanych osiedlach. W przypadku perseidów może jednak nie być aż tak dobrze.

Zobacz też: Starlink nad Polską. Czy nad Opolem zobaczymy satelity SpaceX?