Wracają porody rodzinne

i

Autor: fot. pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Porody rodzinne znowu w Opolu. "Zainteresowanie jest ogromne, zagrożenie COVID-19 nie minęło"

2020-07-06 21:54

Porody rodzinne od jakiegoś czasu były w Opolu odwołane z uwagi na zagrożenie COVID-19. Teraz rozwiązanie wraca ale na specjalnych warunkach. Jak przyznają przedstawiciele Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu: zainteresowanie było ogromne.

Porody rodzinne wracają do Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Wcześniej zostały odwołane ze względu na epidemię koronawirusa. Wracają, ale na specjalnych zasadach. Ostateczną decyzję podejmie personel medyczny.

Od dłuższego czasu otrzymywaliśmy sygnały świadczące o bardzo dużym zainteresowaniu wznowieniem porodów rodzinnych. Stwarzamy taką możliwość. Zagrożenie zakażeniem COVID- 19 nie minęło, zatem osoby towarzyszące przy porodach muszą spełnić wszystkie warunki, które określiliśmy w naszym Regulaminie. Ostateczną decyzję o tym czy mogą uczestniczyć w porodzie będzie podejmował personel medyczny

- przekazuje Małgorzata Sobel wz. Dyrektora, kierownik Działu Organizacji i Nadzoru w Klinicznym Centrum.

Porody rodzinne w Opolu: zasady

Podstawowe zasady dot. porodów rodzinnych to m.in. możliwości lokalowe i kadrowe samej Sali Porodowej. Może się zatem zdarzyć, że poród rodzinny nie będzie możliwy mimo takiej decyzji rodzącej kobiety. Porody z udziałem osoby towarzyszącej dotyczą tylko i wyłącznie porodów fizjologicznych. Osoba towarzysząca musi mieszkać z rodzącą co najmniej 14 dni przed porodem, nie może budzić najmniejszych wątpliwości związanych za stanem zdrowia w kontekście COVID – 19, a podczas pobytu w szpitalu stosować środki ochrony osobistej.

Cały regulamin szpitala przeczytasz TUTAJ.

Szkoła Rodzenia w Opolu

Poza porodami rodzinnymi, w szpitalu ruszają także zajęcia w Szkole Rodzenia, odbywające się w ramach projektu „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Pierwsze zajęcia odbyły się już 6 lipca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki